Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Šimkovičová sa bráni mediálnemu lynču: Vysvetlím, prečo som proti amnestiám nehlasovala

Martina Šimkovičová
Martina Šimkovičová (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

BRATISLAVA - Poslankyňa Národnej rady SR Martina Šimkovičová (nezaradená) je pripravená vysvetliť občanom, synovi exprezidenta Michala Kováča, matke zavraždeného Róberta Remiáša aj všetkým, koho sa to týka, prečo sa pri hlasovaní o zrušení amnestií Vladimíra Mečiara z roku 1998 zdržala. Uviedla to dnes v stanovisku v reakcii na "mediálny lynč", ktorý sa na ňu podľa jej slov spustil.

"Spoločne s poslancami Petrom Marčekom a Rastislavom Holúbekom (obaja nezaradení) som si návrh zákona prečítala a keďže nie som v ústavnom práve odborník, dala som si vysvetliť od právnikov, čo sa presne navrhuje, čo je cieľom návrhu a aké dôsledky hlasovaním o návrhu zákona vzniknú. Pri hlasovaní som zákon nepodporila ani neodmietla a svoj názor som tým vyjadrila najpresnejšie, ako sa to dalo a ako sme to po dôkladnom premyslení cítili," uviedla Šimkovičová.

Poslankyňa tvrdí, že je úplne stotožnená s cieľom a morálnou líniou zákona. "Myslím si, že Mečiarove amnestie sú absolútne svinstvo, ktoré si zaslúži potrestanie páchateľov. Ich udelenie je nemorálne, odsúdeniahodné, úbohé, zákerné, špinavé a dalo by sa pokračovať všetkými hanlivými prídavnými menami, ktoré ani nechcem vyslovovať. Úprimne ma trápi, čo sa poškodeným stalo. Rovnako mi je ľúto všetkých rodinných príslušníkov a priateľov dotknutých osôb," vyhlásila.

Šimkovičová sa podľa svojich slov hanbí za to, že SR mala čo i len krátku chvíľu na pozícii hlavy štátu človeka, ktorý takto brutálne porušil základné princípy slušnosti, spravodlivosti, čestnosti a nehanebne chránil únoscov a vrahov. "Som však členkou zákonodarného zboru. Podľa toho, ako hlasujem, sa následne ľudia musia správať, lebo aj môj hlas prispieva k vzniku práv a povinností občanov, spoločnosti, súdnych orgánov a štátu," vysvetlila.

Podľa jej slov pri tomto hlasovaní stáli, stoja a vždy budú stáť proti sebe dva základné princípy, dve pravidlá. "Prvé pravidlo je, či je spravodlivé, čestné, rozumné, morálne vyšetriť, usvedčiť a následne potrestať páchateľov trestného činu únosu. Moja odpoveď znie, jednoznačne áno. Druhé pravidlo je, či možno udelenú amnestiu ako konečné a právoplatné rozhodnutie zrušiť, meniť, upravovať. Moja odpoveď znie, jednoznačne nie. Nesmieme nemorálnosť zamieňať s nezákonnosťou," varovala s tým, že jej hlasovanie o zrušení amnestií je garanciou občanom. "Nemusia sa obávať, že by som niekedy hlasovala za prijatie zákona, ktorý by menil právoplatné rozhodnutia súdov, správnych orgánov, prezidenta alebo prípadne zmluvné vzťahy medzi občanmi alebo spoločnosťami. A to do minulosti, prítomnosti alebo do budúcnosti," dodala Šimkovičová.

Opozičný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií prešiel tento týždeň do druhého čítania vďaka hlasom opozície a koaličného Mosta-Híd. Právnu normu nepodporili poslanci Smeru-SD, SNS, ako aj niektorí nezaradení.

Viac o téme: Martina ŠimkovičováMečiarove amnestieVLadimír Mečiar
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu