BRATISLAVA - Možnosť pre občanov SR predčasne voliť poštou by sa mala rozšíriť. Počíta s tým návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva od poslancov SaS a OĽaNO-NOVA, ktorý predložili na novembrové zasadnutie pléna. Právna norma má umožniť hlasovanie poštou aj pri voľbách do samosprávy obcí, v prvom kole krajských volieb, prvom kole voľby prezidenta SR, vo voľbách poslancov Európskeho parlamentu a pri celoštátnych referendách. V súčasnosti je služby pošty možné využiť len pri voľbách do NR SR.
Navrhovaná možnosť voľby poštou len v prvom kole krajských a prezidentských volieb je spôsobená tým, že medzi prvým a druhým kolom sú len dva týždne a voľba poštou by nebola technicky možná. Opoziční poslanci Martin Klus, Juraj Droba, Milan Laurenčík (všetci SaS) a Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) tvrdia, že moderné občianstvo odohrávajúce sa v čoraz globalizovanejšom svete predpokladá možnosť voliť si svojich zástupcov bez ohľadu na aktuálne miesto pobytu.
"Cieľom predkladanej novely zákona je teda posilnenie zastupiteľského princípu v modernej demokratickej spoločnosti, ako aj posilnenie miery volebnej účasti na úrovni komunálnych volieb, prvého kola volieb do samosprávnych krajov, prvého kola prezidentských volieb a volieb do Európskeho parlamentu," vysvetlili.
Poslanci upozorňujú, že vo všetkých spomínaných voľbách má účasť občanov klesajúcu tendenciu, pričom kritická je najmä účasť na eurovoľbách. "Naopak, stúpajúca tendencia záujmu o voľby do NR SR zo zahraničia dáva tušiť, že sa tento návrh stretne s pozitívnou odozvou medzi mnohými občanmi SR trvalo (v prípade prezidentských volieb a volieb do Európskeho parlamentu) alebo prechodne žijúcimi mimo územia SR, či nenachádzajúcimi sa na území Slovenska v deň konania volieb," uviedli.
"Je potrebné zahodiť opozično-koaličné tričká a naplniť to, čo pomôže občanom SR a to, čo nám odporúča EÚ," apeloval Klus na dnešnej tlačovej konferencii. Podľa Viskupiča žije mimo územia SR asi 300.000 obyvateľov, a tí pri väčšine volieb nemajú možnosť voliť zo zahraničia. "Chceme zatraktívniť samotný volebný akt. Musíme urobiť všetko pre to, aby voľby boli čo najviac prístupné," zdôraznil Viskupič s tým, že na Slovensku by mal byť naďalej tlak na to, aby bolo umožnené voliť aj cez internet.
Kvôli podpore tohto návrhu už opoziční poslanci iniciovali rokovanie s koaličnou stranu Most-Híd a osloviť chcú aj SNS a Smer-SD. "Táto téma nemá politické zafarbenie. Ide o zjednotenie volebného aktu a urobenie poriadku vo volebnom systéme," dodal Viskupič.
Ministerstvo vnútra (MV) SR v reakcii uviedlo, že nová volebná legislatíva, ktorá upravuje všetky druhy volieb a referendum, bola v minulom volebnom období prijatá po ôsmich mesiacoch diskusií za účasti opozície a tretieho sektora. "Počas nej požiadavka na rozšírenie možnosti voľby poštou aj na ďalšie druhy volieb nepadla. Z vecného hľadiska považujeme poslanecký návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva v súvislosti s voľbou poštou za nedotiahnutý a povrchný," odkázal tlačový odbor MV SR.
Podľa rezortu poslanecký návrh upravuje pri každom druhu volieb iba spôsob hlasovania poštou. "Neupravuje súvisiace ustanovenia zákona tak, aby takto navrhnutý postup bol realizovateľný, napr. úprava lehôt na predkladanie kandidátnych listín, ich registráciu tak, aby v potrebnom čase pred voľbami mohli byť hlasovacie lístky k dispozícii. Neupravuje ani lehoty na kreovanie volebných orgánov, ktoré kandidátne listiny registrujú. Okrem toho je potrebné zabezpečiť najmä na miestnej úrovni osobitne režim ochrany hlasovacích lístkov za účelom zabezpečenia dôveryhodnosti výsledkov volieb do orgánov územnej samosprávy," dodalo ministerstvo.