Nedeľa24. november 2024, meniny má Emília, zajtra Katarína

Návrh rokovacieho poriadku sa opozícii nepáči: Kollára znepokojuje dĺžka rečníckeho času

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Mobilný telefón v rokovacej sále bude líder hnutia Sme rodina Boris Kollár používať aj naďalej. Hoci víta niektoré posledné úpravy návrhu zákona o rokovacom poriadku Národnej rady SR, návrh určite nepodporí. Opozícia je k návrhu rokovacieho poriadku stále kritická.

Parlamentné strany mali možnosť do konca minulého týždňa pripomienkovať návrh zákona o rokovacom poriadku, ktorý inicioval ešte začiatkom leta predseda NR SR Andrej Danko. Opozičným poslancom sa však nepáči ani pozmenený návrh, ktorý obsahuje niektoré opozičné požiadavky.

Boris Kollár je spokojný, že predkladatelia zákona z návrhu vyradili zákaz pitia vody v rokovacej sále. „Nie som rád, že poslanci, predseda parlamentu a členovia vlády nebudú mať podľa návrhu rovnaký maximálny rečnícky čas,“ povedal Kollár s tým, že by privítal, keby zostala možnosť vyjadriť sa aj po faktických poznámkach svojich kolegov.

„Mobilný telefón budem používať, lebo ho používam aj ako počítač, keďže nechodím s laptopom. Nebudem ho používať na komunikáciu, ale budem si na ňom vyhľadávať informácie, ktoré budem potrebovať k svojim vystúpeniam v pléne,“ vysvetlil. Zákaz používania transparentov ako problém nevidí. Slušné oblečenie však považuje za vizitku poslancov a za to, ako si kto váži Národnú radu SR. 

Poslankyňa za SaS Natália Blahová je k návrhu kritická a myslí si, že Andrej Danko sa snaží byť riaditeľom poslancov. „Lenže poslanci sa zodpovedajú voličom,“ myslí si Blahová. Zmeny sú podľa nej deštrukciou parlamentnej demokracie. Za nespravodlivé považuje, že predseda parlamentu, členovia vlády a prezident nemajú, na rozdiel od poslancov, presne stanovený maximálny rečnícky čas.

Hovorí o návrate do totality

„Návrh obsahuje nebezpečné veci. Poslanci budú môcť byť vykázaní zo sály, veď to je návrat totality. Ak sú viacerí predkladatelia návrhu zákona, prečo môže len jeden z nich vystúpiť v pléne?“ vyjadrila svoj postoj. Podľa poslankyne má návrh veľké nedostatky. Za pozitívum vníma jediné, a to, že zákonu vrátenému prezidentom sa môže zmeniť účinnosť, aby neprišlo k tomu, že účinnosť plynie a pritom je zákon opäť na prerokovanie v parlamente. 

Poslanec Richard Vašečka za OĽaNO opäť zdôraznil, že s návrhom nesúhlasí. „Ak sa má meniť rokovací poriadok, mala by byť vytvorená pracovná skupina zo zástupcov koalície aj opozície. Potom môžeme identifikovať problémy, stanoviť ciele, ktoré chceme dosiahnuť touto zmenou a následne môžeme robiť opatrenia. Nesúhlasíme s procesom tvorby, ani s filozofiou návrhu,“ povedal Vašečka s tým, že pripomienky zašlú až vtedy, keď sa zmení postup súčasnej tvorby návrhu. 

Počas parlamentných prázdnin Danko zriadil pracovnú skupinu, ktorá pripravila zmeny rokovacieho poriadku a parlamentné strany ho mohli do konca minulého týždňa pripomienkovať. Potrebu nového rokovacieho poriadku si podľa Danka vyžiadali situácie, ktoré za posledné mesiace vznikali počas rokovacích dní v pléne Národnej rady Slovenskej republiky. Príprave rokovacieho poriadku predchádza rozbor rokovacích poriadkov vo viac ako 20 krajinách Európskej únie.

Viac o téme: Novela zákonaRokovací poriadokOpozícia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu