BRATISLAVA - Obnoviť postavenie školskej samosprávy pri rozhodovaní o riaditeľoch škôl a školských zariadení chcú novelou zákona poslanci Národnej rady SR za SaS, Peter Osuský, Ondrej Dostál a Branislav Gröhling.
Novelou zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve od 1. septembra 2015 sa zrušila dovtedajšia záväznosť návrhov rád škôl pri vymenúvaní riaditeľov škôl. „Kým dovtedy bol návrh rady školy na riaditeľa školy pre zriaďovateľa záväzný, potom už návrh školskej samosprávy pre zriaďovateľa záväzný nie je," vysvetľujú poslanci.
Zriaďovateľ podľa nich získal právo vetovať návrh rady školy. „V prípade uplatnenia práva veta sa opätovne uskutoční výberové konanie, aj jeho výsledky však zriaďovateľ môže vetovať. V prípade, že zriaďovateľ odmietne aj druhý návrh rady školy, vyberie nového riaditeľa školy sám zriaďovateľ prostredníctvom výberového konania na základe návrhu ním vymenovanej výberovej komisie," dopĺňajú.
Namiesto školskej samosprávy tak rozhodujúce slovo pri vymenúvaní riaditeľov škôl získali starostovia obcí, primátori miest, predsedovia samosprávnych krajov a prednostovia okresných úradov v sídle kraja. „Návrh ministerstva školstva zobrať školským samosprávam rozhodujúce postavenie pri vymenúvaní riaditeľov škôl a školských zariadení nebol odôvodnený nijakou reálnou potrebou zmeny zákona, ktorá by vyplynula z reálne existujúcich problémov," domnievajú sa poslanci.
Školská samospráva je podľa nich jedným z výdobytkov Novembra 1989. Zákon v súčasnej podobe nerešpektuje špecifické postavenie a úlohy škôl, obmedzuje ich samosprávu a je prejavom nedôvery voči učiteľom a rodičom.