BRATISLAVA - Je nepochopiteľné, ak prezident SR rozhoduje o odbornej kvalite sudcov, pretože o tom by mal rozhodovať úplne iný inštitút. Povedal to dnes exprezident Ivan Gašparovič na margo postoja súčasnej hlavy štátu Andreja Kisku, ktorý odmieta vymenovať ústavných sudcov z kandidátov, ktorých mu navrhol parlament.
"Národná rada SR preto dáva prezidentovi na jeden post sudcu dvoch kandidátov, aby si mal z čoho vybrať. O jeho povinnosti jednoznačne hovorí ústava, aj Benátska komisia povedala, že prezident je povinný vymenovať. On nemôže uviesť, že ich nevymenuje, lebo nemajú záujem o ústavu. Je to nezmysel, veď každý sudca dennodenne rozhoduje, a to všetko má súvis s ústavou," upozornil Gašparovič. Podľa jeho slov je súčasný postoj prezidenta Kisku veľmi pomýlený a zlý. "Ústavný súd je už dlhšie obdobie v menšom počte, a to nie je dobré," uzavrel Gašparovič.
Andrej Kiska 6. júla oznámil, že odmieta kandidátov na ústavných sudcov Evu Fulcovú, Juraja Sopoligu, Miroslava Ďuriša, Janu Laššákovú a Mojmíra Mamojku. Prezident upozornil, že nároky na vynikajúcu odbornú úroveň, presvedčivosť a spoločenskú akceptovateľnosť ústavných sudcov vysoko prevyšujú bežné nároky na rozhodovanie všeobecných súdov a iných orgánov ochrany práva. "Tieto nároky nemôžu spĺňať uchádzači, ktorí do svojho zvolenia za kandidátov napríklad neprejavili záujem o ústavné právo, ochranu ústavnosti a základných práv a slobôd — či už v profesionálnej praxi, alebo na akademickej pôde," konštatoval Kiska.
Ústavný súd je v súčasnosti nekompletný, jeho 13-člennému plénu chýbajú traja sudcovia. Kiska v roku 2014 nevymenoval troch ústavných sudcov zo šestice kandidátov, ktorú schválil parlament. Na prestížny justičný post posunul sudkyňu Janu Baricovú, u ostatných piatich podľa vlastných slov nenašiel hlboký záujem o ústavné právo a potrebnú kvalifikáciu, aj keď zákonné nároky spĺňali.
Ďalší post sa uvoľnil na konci februára, keď sa skončilo funkčné obdobie sudcu Ľubomíra Dobríka. Na toto miesto zvolila Národná rada SR dvoch kandidátov – poslancov vládneho Smeru-SD Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú. Tú navrhli stranícki kolegovia Anna Vitteková a Miroslav Číž, Mamojku prvý prodekan Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Mamojka je dekanom tejto fakulty.