BRATISLAVA – Dlhotrvajúci projekt Cyklotrónového centra SR, s ktorým sa začalo ešte v roku 1996, by dnes mala vláda ukončiť. V rámci vzájomného usporiadania vzťahov medzi Slovenskom a Ruskou federáciou pri tomto projekte by sa 200 slovenských študentov malo zúčastniť na odbornej trojročnej príprave na špičkových ruských pracoviskách v oblasti jadrového výskumu.
Ďalším krokom pri vyrovnaní vzťahov je, že technologické zariadenia, ktoré mali byť súčasťou slovenského cyklotrónového centra, by si mal ponechať Spojený ústav jadrových výskumov (SÚJV) Dubna v Ruskej federácii
Vláda sa dnes bude zaoberať aj smernicami Európskej únie, ktoré Slovensko doteraz nezačlenilo do svojho vnútroštátneho práva. Ide o tzv. transpozičný deficit. Na zozname je päť smerníc, ktoré bolo treba zaviesť do vnútroštátneho práva v období do konca mája tohto roka. Dokument taktiež hovorí o ďalších šiestich smerniciach, ktoré treba implementovať do konca júla tohto roku. V prípade, ak by smernice členský štát EÚ neimplementoval do svojho práva, môže to viesť až k uloženiu finančných sankcií.
Ministri prediskutujú návrh riešenia súčasného zlého stavu skalnatého brala pod hradom Strečno. Bralo ohrozuje samotný hrad, rovnako dopravu a šoférov na štátnej ceste I. triedy č. I/18. Podľa prvotných odhadov si mali protihavarijné opatrenia a sanácia vyžiadať 900.000 eur. Po inžiniersko-geologickom prieskume sa však ukázalo, že bude treba o 200.000 eur viac. Envirorezort preto navrhuje potrebnú sumu vyčleniť do jeho kapitoly.
Minister životného prostredia László Sólymos predloží členom kabinetu správu o škodách, ktoré napáchali povodne v druhom polroku 2015. Predstavujú sumu 52.805 eur, väčšina vznikla na majetku obcí. Desaťtisíce eur si vyžiadali povodňové záchranné a zabezpečovacie práce. Spolu ide o výdavky vo výške 75.278 eur. Vláda by mala odsúhlasiť ich preplatenie zo štátnej pokladnice.
Vládny kabinet dnes bude hovoriť aj o štátnej nákladnej Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo). Minister dopravy Roman Brecely (nominant #Siete) predložil na rokovanie dokument o plnení opatrení realizácie procesu ekonomickej konsolidácie a ďalšieho rozvoja ZSSK Cargo. Z neho vyplýva, že spoločnosť skončila rok 2015 s celkovým dlhom vo výške 129,6 milióna eur.
Členovia vlády dnes prerokujú aj správu o oficiálnej rozvojovej pomoci SR za rok 2015. Slovenská republika poskytla v minulom roku rozvojovú pomoc vo výške 78 miliónov eur. Pomoc putovala prioritne na Ukrajinu, do Kene a Moldavska.