BRATISLAVA - Obmedzenie zisku zdravotných poisťovní, o ktorom hovorí vláda vo svojom programovom vyhlásení, nepatrí podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) ku kľúčovým úlohám. Jeho cieľom má byť účelné využívanie verejných zdrojov.
"Tá etickosť v otázke, či by sa mal zisk tvoriť z verejných prostriedkov, je na mieste," povedal. Ako by sa mohol tento plán realizovať, minister zatiaľ konkretizovať nechcel.
Poukázal na to, že už v súčasnosti správny fond obmedzuje verejné zdroje na správu poisťovne. Ide do neho 3,5 percenta zdrojov, ktoré dostanú. "Už toto je nejakým spôsobom vytvorenie hospodárskej časti, z ktorej napríklad si viem predstaviť, že pokiaľ sa na nej ušetria peniaze, tak z nej môžu tvoriť zisk. Nechcem hovoriť, že ako k tomu pristúpime, ale chceme obmedziť zisk tak, aby mal jasné pravidlá aj pre využívanie napríklad časti finančných prostriedkov pre budúcu reprodukciu, pretože aj správny fond na toto slúži, aby boli informačné systémy, aby boli zaplatení ľudia, aby existovalo nejaké zázemie pre poisťovne," zhrnul.
O projekte jednej zdravotnej poisťovne, ktorú chcel zaviesť predchádzajúci kabinet Roberta Fica (Smer-SD), Drucker v súčasnosti nerozmýšľa. "Zvažujem skôr smerovanie k tomu, či pluralita zdravotných poisťovní do budúcna má nejaký rozvojový potenciál, prostredníctvom nominálneho poistenia, pripoistenia, pokiaľ by nemala, tak sa treba vracať k tejto myšlienke," doplnil. Vo väčšom počte poisťovní na trhu vidí pozitíva aj negatíva, poukazuje však na to, že konkurencia núti napríklad k inováciám.
Priestor na plánované obmedzenie zisku vidí aj predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS). "Počkáme, s akým návrhom príde minister," skonštatoval. Chcel by mechanizmus, ktorý by zabezpečil, že poisťovne uhradia poskytnutú zdravotnú starostlivosť. "Pokiaľ to zostane na zdravotných poisťovniach, vždy si vedia urobiť priestor, aby nezaplatili," podotkol.
Podľa poslankyne a členky výboru Jany Cigánikovej (SaS) nie je potrebné ani obmedzovanie zisku, ani počtu zdravotných poisťovní na trhu. "Nemôže byť nič lepšie ako konkurencia, nech súťažia," doplnila. Túto otázku nepovažuje za primárny problém zdravotníctva. Hovorila o nej aj s Druckerom, radikálne riešenia neočakáva. Ako jedno z možných si vie predstaviť napríklad to, že by si mohli poisťovne zisk vyplácať, len keď nebudú mať plné čakačky. Malo by to zabrániť, aby peniaze pre pacientov skončili v platoch manažérov.
Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera pripomína, že už dnes funguje na trhu, kde je tvorba zisku obmedzená. "Za akútnejší považujeme skôr problém plytvania, t.j. neefektívneho nakladania s prostriedkami verejného zdravotného poistenia. Dnes by malo byť prvoradé zaoberať sa klientelizmom, zlým manažovaním a vyvodzovaním zodpovednosti za nevýhodné zmluvy. Potom bude možné lepšie sa sústrediť na zabezpečovanie, respektíve poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti," reagoval PR špecialista poisťovne Matej Štepianský.
Zdravotné poisťovne môžu tvoriť zisk od augusta 2011, kedy im to opätovne umožnila vláda Ivety Radičovej (ex SDKÚ-DS) novelou zákona o zdravotných poisťovniach. Tvorbu zisku im zakázal prvý Ficov kabinet v roku 2008. Právna norma však narazila na Ústavný súd SR. Zdravotné poisťovne tak dostali znova možnosť tvoriť zisk, avšak s podmienkami. Poisťovne teraz tvoria rezervný fond a rezervy na starostlivosť pre pacientov na čakacích zoznamoch.