BRATISLAVA - Rušenie niektorých nemocníc je podľa ministra zdravotníctva SR Tomáša Druckera citlivá a zároveň predčasná téma. Vyhlásil to tento týždeň po rokovaní vlády, kedy kabinet schválil programové vyhlásenie.
Jedným z opatrení v sekcii zdravotníctva je aj prehodnotenie koncovej siete nemocníc s prihliadnutím na geografické, finančné a regionálne potreby, ako aj na bezpečnosť pacienta. Šéf rezortu pripustil, že v niektorých regiónoch na Slovensku je prebytok akútnych lôžok. "Naopak, máme nedostatky chronických lôžok v niektorých regiónoch. Mojou ambíciou bude, aby sme predovšetkým posilňovali chronické lôžka v regiónoch a zveľaďovali stav budov," povedal. O ktoré regióny ide, minister nechcel konkretizovať.
Jednou z priorít vlády je podľa schváleného materiálu aj podpora rezidentského programu pre všeobecné lekárstvo, ako aj pre skupiny špecialistov v chýbajúcich odboroch. "Rezidentský program už na Slovensku v súčasnosti je, my v ňom chceme pokračovať. Skutočne máme istý typ prestarnutia v primárnej zdravotnej starostlivosti. Chceme vytvoriť systémové opatrenia, aby sme dlhodobo mali praktických lekárov v regiónoch, spádových oblastiach," doplnil Drucker.
"Z pohľadu cieľov zdravotnej politiky som spokojný, podarilo sa tam dostať v podstate všetky veci, na ktorých sme sa dohodli aj so stavovskými organizáciami," povedal minister po schválení programového vyhlásenia. Za hlavné programové ciele v oblasti zdravotníctva si vláda dala pacienta na prvé miesto, zamerať sa chce aj na transparentnosť, efektívnosť a účelnosť, dôstojnosť povolania, či rozvoj, obnovu a modernizáciu. V súčasnosti plánuje ministerstvo zdravotníctva rozpracovať programové vyhlásenie vlády do detailných cieľov.
Novú nemocnicu v Bratislave možno postaví štát
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) zatiaľ neprezradil, aké má plány s novou univerzitnou nemocnicou, ktorá má vyrásť v hlavnom meste. PPP projekt na jej výstavbu rozbehla predchádzajúca vláda Roberta Fica (Smer-SD), k podpisu zmluvy však nedošlo. Drucker sa v súčasnosti podľa svojich slov oboznamuje s detailmi projektu a stavom súťažného dialógu.
Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že novú nemocnicu sprevádzkuje. "Univerzitná nemocnica v Bratislave je istou výkladnou skriňou, prebieha tam aj praktická výučba medikov. Myslím si, že štát si dokáže trúfnuť aj na takúto nemocnicu," povedal tento týždeň Drucker. Pripustil, že jedným z riešení môže byť aj výstavba nemocnice štátom a nie súkromníkom, ako sa plánovalo.
PPP projekt výstavby novej nemocnice rozbehol predchádzajúci Ficov kabinet. Druckerov predchodca Viliam Čislák (nominant Smer-SD) chcel s koncesionárom podpísať zmluvu do marcových parlamentných volieb, čo sa však nestalo. V súťažnom dialógu sa o ňu uchádza päť medzinárodných konzorcií. Celkovú cenu zákazky ministerstvo odhadlo na 6,3 miliardy eur. Táto suma neobsahuje len predpokladané investície na výstavbu vo výške 200 miliónov až 250 miliónov eur, ale predstavuje i celkový súhrn ročných výnosov súkromného partnera počas 30-ročnej prevádzky.
Vlaňajšia analýza Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií ukázala, že verejno-súkromné partnerstvo nie je najvýhodnejším variantom pre výstavbu novej nemocnice. Výstavba štátom má byť lepšia. "Dosahuje pozitívnu čistú súčasnú hodnotu 72 miliónov eur a je tak z rozpočtového hľadiska najlepšou možnosťou riešenia dnešného akútneho stavu UNB," píše sa v analýze. Tá tiež hovorí, že všetky varianty sú lepšie, ako nerobiť nič. Odkladanie investície a čiastočná oprava by len navýšili budúce výdavky. Nová nemocnica mala vyrásť v doterajšom areáli Nemocnice sv. Michala na bratislavskej Patrónke. Predpokladalo sa, že výstavba sa skončí na budúci rok.