BRATISLAVA - Pre Smer-SD je téma budúceho slovenského kandidáta na post generálneho tajomníka OSN jasná a čistá. V prípade, že po víkendových parlamentných voľbách bude opäť súčasťou vlády, tak nominuje aktuálneho ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. V rozhovore to avizoval premiér Robert Fico (Smer-SD).
"Ak oficiálne potvrdí svoju kandidatúru, bude to náš jediný kandidát, ktorého budeme podporovať. Neviem si predstaviť, že by to mohol byť aj niekto iný," poznamenal s tým, že Slovensko nemá lepšieho kandidáta.
Podľa premiéra nie je na Slovensku diplomat s takým renomé ako má Lajčák, a ktorý by mohol mať reálne šance uspieť v tomto súboji. Na otázku, či bude priechodný aj pre prípadných koaličných partnerov, reagoval, že ak by ho odmietli, tak iba z trucovitosti a v mene filozofie, že úspech sa neodpúšťa.
Svoj záujem kandidovať však netají ani bývalý minister zahraničných vecí a súčasný osobitný predstaviteľ generálneho tajomníka OSN v Iraku Ján Kubiš.
Oficiálne sú zatiaľ nominovaní Irina Bokovová z Bulharska, ktorá momentálne stojí v čele UNESCO, za Slovinsko exprezident Danilo Türk, za Macedónsko bývalý predseda Valného zhromaždenia OSN Srgjan Kerim. Portugalská vláda potvrdila kandidatúru bývalého socialistického premiéra Antónia Guterresa. Za Chorvátsko sa do súboja zapojí bývalá ministerka zahraničných vecí Vesna Pusičová, za Čiernu Horu bývalý premiér a súčasný šéf diplomacie Igor Lukšič a za Moldavsko exministerka zahraničných vecí Natalia Ghermanová.
OSN spustila proces nominácie kandidátov v polovici decembra minulého roka, keď členské štáty dostali list s výzvou, aby navrhli svojich uchádzačov na túto funkciu. Súčasnému šéfovi tejto medzinárodnej organizácie Pan Ki-munovi vyprší mandát koncom tohto roka.
Generálneho tajomníka vymenúva na päť rokov Valné zhromaždenie OSN. Deje sa tak po predchádzajúcom odporúčaní Bezpečnostnej rady OSN, takže päť stálych členov rady má v tejto otázke prakticky právo veta. V súlade s nepísanými pravidlami generálny tajomník nepochádza zo žiadnej z týchto piatich mocností (USA, Rusko, Čína, Veľká Británia a Francúzsko).
Dodržiava sa tiež tradícia rotácie postu medzi jednotlivými kontinentmi. Poslední štyria generálni tajomníci pochádzali z Peru, Egypta, Ghany a Južnej Kórey. Predpokladá sa, že tentoraz by ho mohol obsadiť uchádzač z východoeurópskej skupiny.