BRUSEL - Prekvapenie nad dokumentom, ktorý bol dnes pripravený pre ministrov vnútra EÚ, vyjadril šéf slovenského rezortu vnútra Robert Kaliňák po príchode na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ pre vnútorné záležitostí.
"Som prekvapený z materiálu mimoriadnej Rady, lebo žiadne mimoriadne opatrenia som tam nečítal. Má ísť o zachovanie funkčnosti Schengenu a zníženie migračného tlaku, ale ani jedno z navrhnutých opatrení sa toho netýka," skonštatoval Kaliňák v Bruseli. Podľa jeho slov úradníci, ktorí dokument pre ministrov navrhli, "sa ešte stále nestretli s realitou".
Minister v tejto súvislosti pripomenul, že Slovensko malo kontrolnú skupinu v záchytných centrách pre utečencov, takzvaných hot-spotoch. Podľa jeho slov je jediným relatívne funkčným hot-spotom ten na talianskom ostrove Lampedusa, kde však žiadni migranti nie sú. Na gréckom ostrove Lesbos, kde by mal byť funkčný hot-spot, sú podľa Kaliňáka v stave vybaviť iba desať migrantov denne, pričom hranice tejto krajiny prekračujú denne tisíce migrantov.
Kaliňák zdôraznil, že cieľom relokácií, doposiaľ uskutočnených v rámci mechanizmu zavedeného Európskou komisiou, sú krajiny, kde migranti aj tak chcú ísť - Švédsko, Fínsko či Luxembursko, zrejme k nim pribudne aj Nemecko. Podľa jeho slov je však možné, že po ukončení súčasného štrajku gréckych lodných dopravcov sa opätovne ukáže, že Grécko nerobí potrebný prvý krok pre registráciu migrantov, ale že ich plynulo nakladá na trajekty, dopravuje na pevninu a ďalej k macedónskym hraniciam. "Ak sa ma niekto opýta, či som spokojný s tým ako sa situácia vyvíja, tak spokojný nie som," prízvukoval Kaliňák.
V súvislosti s krajinami, ktoré sa nestíhajú postarať o vysoký počet migrantov, Kaliňák pripomenul pomoc, ktorú v tejto oblasti poskytlo Slovensko Rakúsku. Podľa neho ide o funkčný mechanizmus, ktorý sa týka už vyše 500 utečencov. Tí zostávajú na našom území, pričom nedochádza k takzvaným "sekundárnym pohybom", čiže strácaniu sa utečencov.
"My zatiaľ o relokáciách neuvažujeme. Lebo pri tých kritériách, ktoré máme, sme sa zatiaľ nedostali k takým migrantom, ktorí by ich napĺňali," odpovedal minister vnútra na otázku, či sa aj Slovensko zapojí od dohodnutej schémy relokácií. Pripomenul, že ide o kritériá, ktoré by mali zaistiť dôsledné integrovanie sa utečencov do spoločnosti a u ktorých je možné garantovať, že zostanú na území Slovenska. Zároveň dodal, že vláda pokročila v oblasti presídľovania utečencov priamo z krajín Blízkeho východu, pričom priznal, že ide o skupinu asýrskych kresťanov.