Pondelok25. november 2024, meniny má Katarína, zajtra Kornel

Kažimír o referende v Grécku: Rešpektujeme ho, ale prichádza neskoro

Peter Kažimír
Peter Kažimír (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Grécke referendum podľa ministra financií SR Petra Kažimíra (Smer-SD) je síce legitímny nástroj, ktorý treba rešpektovať, no prichádza neskoro. Uviedol to dnes v diskusnej relácii televízie TA3 V politike minister financií Peter Kažimír, ktorý sa posledné dni zúčastňoval v Bruseli na rokovaniach ministrov financií krajín eurozóny (Eurogroup).

Referendum o prijatí návrhov medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy sa má v Grécku konať 5. júla. Premiér Alexis Tsipras už vyzval Grékov, aby v referende hlasovali proti tomuto návrhu.

Slovenský minister financií tvrdí, že nástroje Európskej centrálnej banky, komisie i rezortov financií členov EÚ sú dostatočné na to, aby sa prípadné problémy na gréckom finančnom trhu dali ohraničiť a aby sa táto nákaza nešírila ďalej. Zároveň dodáva, že splátkový kalendár pre Grécko je na najbližšie mesiace náročný.

Prvú splátku musí Grécko zaplatiť už v utorok 30. júna, kedy sa končí záchranný program. Z čoho krajina dlh zaplatí, si Kažimír netrúfal odhadnúť, hovorí, že na takúto otázku vie odpovedať len grécke ministerstvo financií. "Chceli sme umožniť Grécku, aby si získalo dôveru a normálne refinancovali svoj dlh," uviedol Kažimír k záchrannému programu, ktorý bol začiatkom roka predĺžený do konca júna. Vyprší o pár dní a podľa Kažimíra Grécko bude musieť v najbližšom čase čeliť ťažkostiam na finančnom trhu a v bankovej oblasti.

"Európska únia bude tento stav monitorovať," hovorí minister financií Kažimír. Či Grécku hrozí bankrot, sa vyjasní v najbližších dňoch, keď sa uvidí, či je Grécko schopné zaplatiť splátku. K otázke prípadného odchodu Grécka z eurozóny minister hovorí, že nikto nechce trhať eurozónu na kusy. "Nikto si nepraje ako preferovanú možnosť odchod Grécka z eurozóny," uzavrel Kažimír. 

Podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka (nominant Smer-SD) je situácia s Gréckom pod kontrolou. "Vieme zabezpečiť, že sa to nebude šíriť do eurozóny," prízvukuje šéf rezortu diplomacie. Ako dodáva, slovenskí občania sa báť nemusia, situácia v Grécku podľa neho nebude mať presah na Slovensko. "Slovensko je v bezpečnej pozícii, nie je dôvod, aby sa naši ľudia znepokojovali," povedal Lajčák s tým, že situáciu budú pozorne sledovať. Turistom, ktorí chcú v lete cestovať do Grécka odporúča, aby sa nespoliehali na bankomaty, ale radšej mali pri sebe hotovosť. Lajčák tiež podotkol, že plánované referendum v Grécku prišlo neskoro a už nemá potenciál čokoľvek vyriešiť. 

Predseda Zahraničného výboru NR SR František Šebej (Most-Híd) vidí problém vo vláde, ktorá sa v Grécku dostala k moci. "Ministri financií premárnili posledných päť mesiacov pokusmi o nejakú rozumnú reč s gréckym ministrom financií a predsedom vlády. Títo dvaja nakoniec odišli od rokovacieho stola a zodpovednosť za svoje vlastné zlyhanie sa snažia legitimizovať referendom a zodpovednosť za Grécko hodiť na voličov," povedal Šebej v relácii V politike.

Viac o téme: ReferendumGréckoPeter Kažimír
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu