Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Slovenskí politici pomáhajú Ukrajine: Ponúkneme pomoc s reformami a policajné hliadky

Andrej Kiska a Petro Porošenko v Kyjeve Zobraziť galériu (2)
Andrej Kiska a Petro Porošenko v Kyjeve (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Otázka, ako môže Slovensko ďalej pomáhať Ukrajine, bola jednou z hlavných tém oficiálnej návštevy prezidenta Andreja Kisku na Ukrajine. Kiska sa v stredu v Kyjeve stretol s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a na programe mal aj rokovania s premiérom Arsenijom Jaceňukom a predsedom Najvyššej rady Ukrajiny Volodymyrom Grojsmanom. Ako je uvedené na stránke prezidenta, ešte predtým položil veniec k Hrobu neznámeho vojaka v Parku večnej slávy a zapálil sviečku pri Národnom pamätníku obetiam hladomoru.

 

Kiska pripomenul, že keď bol na návšteve Ukrajiny naposledy "ľudia volali po demokracii na uliciach, bojovali za svoju slobodu na východe krajiny. Aj dnes Ukrajina bojuje za svoju slobodu, nezávislosť," vyjadrila sa hlava štátu. "Potvrdil som, že Slovensko nikdy neuzná nelegálnu anexiu Krymu, že nikdy nebude akceptovať politické, vojenské ani ekonomické zasahovanie do ukrajinskej suverenity,“ povedal Kiska po stretnutí s ukrajinským prezidentom. 

Slovenský prezident na návšteve takisto vyjadril presvedčenie, že ukrajinský konflikt nemá "vojenské riešenie". Podľa neho je jedinou cestou vôľa dodržiavať dohody a hľadať mierové riešenie. "Aj keď som si vedomý čiastočného zlepšenia situácie, musím žiaľ povedať, aj na základe rokovania s prezidentom Porošenkom, že mier zatiaľ definitívne nevyhral,“ povedal Kiska. Ako sa uvádza na stránke, prezident zatiaľ nevidí priestor na zrušenie alebo zmiernenie sankcií proti Rusku. Ich budúcnosť podľa neho závisí od plnenia Minských dohôd. 

Kiska sa počas rokovaní pýtal na naštartovanie reforiem, boj s korupciou a európske ambície Ukrajiny. „Vidím snahu, odhodlanie aj veľký kus politickej odvahy bojovať proti korupcii, naštartovať reformy. Samozrejme, existujú rezervy, oblasti, kde bude treba robiť viac. Dôležité však je, že vedenie tejto krajiny to myslí s reformami vážne“. Prezident ponúkol Ukrajine slovenskú expertízu a skúsenosti s reformami. Do Kyjeva prišiel symbolicky odovzdať pomoc obyvateľom oblastí postihnutých konfliktom a detskému oddeleniu na Inštitúte onkológie. 

Na návšteve Ukrajiny Kisku sprevádza minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Ten navštívil centrálu Osobitnej monitorovacej misie OBSE na Ukrajine a stretol sa s jej šéfom Ertugrulom Apakanom. Misia dohliada na dodržiavanie mierových dohôd v konfliktných oblastiach na východe Ukrajiny. Slovensko osobitnú pozorovateľskú misiu na Ukrajine podporilo už v začiatkoch jej činnosti vyslaním šiestich slovenských pozorovateľov a dobrovoľným finančným príspevkom. 

„Jediné riešenie konfliktu na Ukrajine je mierovou cestou a základné východisko pri tom predstavujú Minské dohody. Tie musia byť plne rešpektované, implementované a dodržiavané. To znamená - zastavenie bojov a stiahnutie ťažkej vojenskej techniky ako prvotný predpoklad deeskalácie. A práve tu zohráva dôležitú úlohu pozorovateľská misia OBSE,“ zdôraznil šéf diplomacie.

 

Kaliňák sa bude zaoberať požiadavkou na vyslanie policajtov

Slovensko sa bude zaoberať žiadosťou Ukrajiny na vyslanie policajtov, ktorí by mali hliadkovať v uliciach ukrajinských miest. Uviedol to pre médiá minister vnútra Robert Kaliňák. Ukrajina sa s takouto požiadavkou obrátila na viaceré európske krajiny vrátane Slovenska. Šéf rezortu vnútra upozornil, že je to citlivá téma a uvidí, čo sa dá v tomto smere robiť. Podľa Kaliňáka by malo ísť o policajtov, ktorí by mali čo najmenšiu jazykovú bariéru. Zrejme by boli aj ozbrojení. To je ale veľmi výnimočné a ak sú nejaké také misie, tak sú pod mandátom Európskej únie. Aj toto zrejme bude musieť byť "vnímané európsky“, dodal. Minister zároveň konštatoval, že „si nevie úplne presne predstaviť, ako by naši policajti robili výkon cudzej legislatívy“.

Akékoľvek hliadkovanie policajtov v cudzích krajinách je predmetom medzivládnych dohôd. Naši policajti chodia slúžiť do Chorvátska, ale bez zbrane, skôr ako asistencia pre slovenských turistov. Inak sú v krajinách policajní pridelenci, ktorí pomáhajú pri riešení problémoch. Napríklad sú v Londýne a teraz i v Kanade, kde pomáhajú riešiť rómske témy, uviedol Kaliňák. V Bulharsku a Rumunsku má Slovensko špecialistov pre organizovaný zločin. V Chorvátsku, Srbsku, Čiernej Hore sa plánuje odborná pomoc, ale vždy ide o jednotlivcov, zdôraznil šéf rezortu vnútra. 

Slovenskí politici pomáhajú Ukrajine:
Zobraziť galériu (2)

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu