BRATISLAVA –Opoziční poslanci Igor Matovič (OĽaNO), Daniel Lipšic (NOVA) a Ľubomír Galko (SaS) podajú trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s reštrukturalizáciou spoločnosti Váhostav-SK pre podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov. Oznámili to na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že rozsiahle trestné oznámenie chcú pripraviť tento týždeň.
Podľa Lipšica mal trestné činy spáchať štatutárny orgán Váhostavu-SK. Ide o trestné činy zavineného úpadku, poškodzovania veriteľa, marenia konkurzného alebo vyrovnávacieho konania, zvýhodňovanie veriteľa a trestný čin podvodu. "Je veľmi vážne podozrenie, že štatutárne orgány, potenciálne vlastníci spoločnosti, spáchali trestné činy s trestnou sadzbou do desiatich rokov. Situácia bola masívne medializovaná, tak som prekvapený, že orgány činné v trestnom konaní nekonali z vlastnej iniciatívy," odkázal Lipšic.
Podľa Matoviča viaceré indície nasvedčujú, že bol spáchaný podvod obrovského rozsahu so škodou približujúcou sa k 100 miliónom eur. To je totiž suma, ktoré nebude vyplatená veriteľom. Na margo podozrenia z trestného činu zvýhodňovania veriteľa povedal, že ak sa firma dostane do situácie, keď vie, že nespláca záväzky včas, nesmie si vyberať, komu zaplatí a komu nie. "Musí pristupovať rovnako spravodlivo ku všetkým veriteľom. Máme informácie, že v tomto prípade vedenie Váhostavu-SK pristupovalo selektívne k výberu záväzkov, ktoré uhradia a ktoré nie. Čierny Peter zostal v rukách malých živnostníkov," zdôraznil šéf OĽaNO.
Galko upozornil, že čím sú parlamentné voľby bližšie, tým viac oligarchovia ožobračujú Slovensko. "Strana Smer-SD nemá záujem tieto problémy riešiť. Nielen, že ich toleruje, ale ich aj podporuje. Nechcem strašiť, ale myslím si, že sa to bude stupňovať až do volieb," dodal.
Podanie na Generálnu prokuratúru SR dnes avizoval aj podpredseda KDH Pavol Zajac. Ten žiada, aby sa prešetrilo, či nedošlo k trestnému činu poškodzovania veriteľa Váhostavu-SK. "Váhostav-SK má dlhodobo verejné zákazky od štátu. Ten mu ich dlhodobo vypláca z daní daňových poplatníkov. Preto sme vyzvali generálneho prokurátora, aby preskúmal, či nedošlo k trestnému činu poškodenia veriteľov a dodávateľov," povedal Zajac.
Stavebná spoločnosť Váhostav-SK chce splatiť stavebným firmám a živnostníkom 15 % z dlžných peňazí. To by predstavovalo 15,7 milióna eur. Zabezpečení veritelia, ktorými sú predovšetkým banky, by mali dostať 100 % svojich záväzkov. Celkovo by tak mal Váhostav-SK v rámci reštrukturalizácie splatiť 32,3 % zo svojich dlhov, čo predstavuje 43,9 milióna eur. Všetky dlhy spoločnosti sú pritom vo výške viac ako 136 miliónov eur. Splácanie záväzkov by mal Váhostav-SK začať počas budúceho roka.
Sieť chce, aby štát odkúpil časť pohľadávok voči Váhostavu
Strana Sieť navrhuje, aby štát odkúpil neuspokojené pohľadávky od živnostníkov a malých podnikateľov voči stavebnej spoločnosti Váhostav - SK, a. s., ktorá je v reštrukturalizácii. Po odkúpení týchto pohľadávok by mal štát v plnej miere odškodniť veriteľov a žiadať primeraný podiel vo Váhostave podľa výšky pohľadávok. "Títo ľudia dnes potrebujú bezprostrednú pomoc. Toto je najpriamejšie riešenie ich situácie," povedal v stredu predseda Siete Radoslav Procházka.
Poslanci parlamentu za Smer-SD, ktorí v stredu nepodporili návrh novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý mohol poškodeným veriteľom Váhostavu pomôcť, by si podľa Siete mali až do ich úplného odškodnenia ponechať len 15 % svojich platov. Taký podiel zo svojich pohľadávok voči Váhostavu by totiž mali dostať dodávatelia tejto spoločnosti podľa návrhu jej reštrukturalizačného plánu.
"Ak má 15 percent stačiť stovkám malých staviteľov a ich rodinám, musí stačiť aj poslancom. A ten zvyšok (platu) nech pošlú rodinám podnikateľov, ktorí na to, aby mohli zaplatiť štátu DPH, daň z príjmu, odvody za zamestnancov, si musia brať úvery," uviedol Procházka. "Pred voľbami títo ľudia počuli, že si zaslúžia istoty. Jediná istota, ktorej sa dočkali, je to, že zoznam ľudí, ktorí si zaslúžia istoty, vedie centrála vládnej strany a na vrchole tohto zoznamu tróni majiteľ Váhostavu," dodal.
Návrh reštrukturalizácie Váhostavu považuje Sieť za zločin na živnostníkoch a malých podnikateľoch. "Tu sa stala lúpež pod ochranou štátu a štát bol v tomto prípade komplicom. Obeťou sú poškodení, ktorých štát nielen poškodil, ale firme Váhostav aj efektívne pomáha," vyhlásil poslanec Andrej Hrnčiar. Sieť podľa neho nepoľaví v ochrane živnostníkov a bude opakovane predkladať v parlamente príslušné návrhy. Strana napríklad navrhovala, aby veritelia pri reštrukturalizácii firmy mali úplnú záruku na získanie akcionárskeho podielu na úrovni výšky pohľadávky.
Váhostav za posledných desať rokov získal od štátu podľa portálu znasichdani.sk sám , alebo spolu s partnermi v združeniach, zákazky za 1,029 mld. eur. Majetok Juraja Širokého, ktorý stojí za Váhostavom, mal mať pred jeden a pol rokom podľa odhadov médií hodnotu zhruba 250 mil. eur. "S takýmito zákazkami firmy, platenej z našich daní, a majetku jej ústredného predstaviteľa by naozaj nemusel byť problém zaplatiť ľuďom, ktorí v prípade schválenia reštrukturalizačného plánu prídu o 89 mil. eur," priblížil expert Siete na makroekonomiku a podnikanie Robert Auxt.