BRATISLAVA – Mečiarove amnestie zostávajú v platnosti. Poslanci Národnej rady SR totiž odmietli opozičný návrh na ich zrušenie. Za zrušenie hlasovalo len 57 zo 137 prítomných zákonodarcov.
Zrušenie Mečiarových amnestií je dlhodobou agendou KDH. Kresťanskí demokrati ich považujú za nemorálne a protiprávne. Ich zrušením chcú otvoriť dvere pre dôsledné vyšetrenie, stíhanie a potrestanie tých, ktorí páchali akty štátneho zločinu alebo teroru.
Zrušenie amnestií by umožnilo súdiť aktérov zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska koncom augusta 1995. Z tohto skutku bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša spred 15 rokov. Amnestie udelil Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident SR.
Poslanci mali túto problematiku na stole naposledy v júni 2014, keď sa o zrušenie amnestií neúspešne usiloval Ján Mičovský (OĽaNO) cez pozmeňujúci návrh k novele Ústavy SR. V decembri 2012 zase KDH vtedy neúspešne navrhovalo uznesenie, ktorým by parlament amnestie odsúdil. Vo vyhlásení mal parlament konštatovať, že to boli nemorálne a bezprecedentné rozhodnutia nezodpovedajúce princípom právnej istoty a spravodlivosti. V texte tiež malo byť, že prijatie týchto amnestií zabránilo objasniť, vyšetriť a potrestať všetkých tých, ktorí tento hanebný čin zavlečenia prezidentovho syna a občana SR mimo územia SR zosnovali a uskutočnili.
Opozícii však chýbala pri tejto téme podpora vládneho Smeru-SD. Jeho predseda Robert Fico síce tvrdí, že tieto amnestie sú amorálne, sú však podľa neho z právneho hľadiska nezrušiteľné.
Figeľ: Smer odmietol otvoriť dvere pre spravodlivosť
Vládna strana Smer-SD dnes odmietla svojím postojom otvoriť dvere pre spravodlivosť v príbehu, ktorý je hanbou slovenského právneho štátu. Na tlačovej konferencii to uviedol líder KDH Ján Figeľ na margo hlasovania v parlamente, po ktorom neprešiel návrh na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara ani do druhého čítania.
"Je to jediný prípad v modernej demokratickej Európe, kedy exekutívna moc amnestovala samu seba za zločiny, ktoré spáchala. Je to neprijateľné. Smer-SD vyhral voľby aj s heslom, že ľudia si zaslúžia istoty. Toto hlasovanie však potvrdzuje istoty pre zločincov, nie občanov. Je to právnický, nie právny štát," odkázal Figeľ s tým, že KDH sa témy nevzdá a chce ju predkladať aj naďalej.
Za zrušenie amnestií dnes hlasovali všetci prítomní opoziční poslanci okrem Štefana Kuffu (OĽaNO), ktorý sa zdržal. Členovia vládneho Smeru-SD sa buď zdržali, alebo boli proti. Za zrušenie tak hlasovalo len 57 zo 137 prítomných zákonodarcov. Zrušenie Mečiarových amnestií je dlhodobou agendou KDH. Kresťanskí demokrati ich považujú za nemorálne a protiprávne. Ich zrušením chcú otvoriť dvere pre dôsledné vyšetrenie, stíhanie a potrestanie tých, ktorí páchali akty štátneho zločinu alebo teroru.
Zrušenie amnestií by umožnilo súdiť aktérov zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska koncom augusta 1995. Z tohto skutku bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša spred 15 rokov. Amnestie udelil Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident SR.
Poslanci mali túto problematiku na stole naposledy v júni 2014, keď sa o zrušenie amnestií neúspešne usiloval Ján Mičovský (OĽaNO) cez pozmeňujúci návrh k novele Ústavy SR. V decembri 2012 zase KDH vtedy neúspešne navrhovalo uznesenie, ktorým by parlament amnestie odsúdil. Opozícii chýba pri tejto téme podpora vládneho Smeru-SD. Jeho predseda Robert Fico síce tvrdí, že tieto amnestie sú amorálne, sú však podľa neho z právneho hľadiska nezrušiteľné.