BRATISLAVA – Boj proti terorizmu a situácia na Ukrajine budú dominovať dnešnému neformálnemu summitu Európskej rady v Bruseli, ktorého sa zúčastní aj premiér Robert Fico.
"Pôvodne malo byť hlavnou témou rokovania prehlbovanie hospodárskej a menovej únii. Táto téma je úplne zatláčaná do úzadia a nepredpokladám, že bude kapacita sa zaoberať hospodárskymi a finančnými otázkami," priblížil pred odletom.
Lídri európskej dvadsaťosmičky by mali prijať spoločnú deklaráciu k boju proti terorizmu. V podstate ide o reakciu na januárové útoky v Paríži, ktoré si vyžiadali 17 obetí. Zahŕňa súbor opatrení, na ktoré by sa mala únia sústrediť v najbližších mesiacoch. Túto problematiku sa snaží poňať z viacerých uhlov.
Jedným z nich je posilňovanie bezpečnosti občanov. Tu sa už niekoľko rokov hovorí o vytvorení jednotného systému výmeny údajov pasažierov v leteckej doprave medzi krajinami EÚ (Passenger Name Record – PNR). Na strane členských krajín je silná vôľa dospieť k tejto dohode, avšak o legislatívnom návrhu Európskej komisie musí hlasovať aj Európsky parlament. A niektorí poslanci so zavedením systému nesúhlasili, pretože podľa nich ide o hromadné sledovanie cestujúcich, a tým pádom porušenie ich súkromia. Po parížskych útokoch sa atmosféra zmenila a europarlament je viac prístupný dohode na jednotný systém pre zber dát. Európski zákonodarcovia počas januárového plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu naznačili, že sú ochotní prelomiť svoju neochotu voči smernici o PNR, ale trvajú na zvýšenej ochrane osobných údajov.
Ďalším bodom deklarácie má byť prevencia pred radikalizáciou, ktorá je kľúčovým prvkom v boji proti terorizmu. K nim patrí napríklad dôkladné preskúmanie príčiny nárastu radikalizácie u niektorých skupín občanov EÚ. Únia chce tiež posilniť spoluprácu s medzinárodnými partnermi v otázkach bezpečnosti a boji proti terorizmu najmä na Blízkom východe a v severnej Afrike.
Merkelová a Hollande zrejme nestihnú začiatok summitu v Bruseli
Francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová zrejme nestihnú začiatok vrcholného summitu EÚ v Bruseli, kde prílety šéfov štátov a vlád očakávajú medzi 11.00 h a 13.00 h. Konflikt na Ukrajine je jednou z hlavných tém summitu. Merkelová s Hollandom sa v bieloruskom Minsku od stredy večera zúčastňujú na schôdzke v tzv. normandskom formáte, v rámci ktorej chcú s prezidentom Ukrajiny Petrom Porošenkom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom dospieť k dohode o ukončení krviprelievania na východe Ukrajiny, kde od vlaňajšej jari prišlo o život vyše 5000 ľudí.
Podľa ruských zdrojov sa v Minsku pracuje na záverečnom dokumente, ktorý vzíde z rokovacieho maratónu trvajúceho už vyše 16 hodín. Ruské zdroje uviedli, že ak záverečný dokument z Minska odsúhlasia a podpíšu všetky strany, bude to veľký úspech. Neúspech schôdzky v Minsku môže viesť k uvaleniu nových ekonomických sankcií na Rusko.