BRATISLAVA - Minister vnútra Robert Kaliňák verí, že sa s predložením novely zákona o štátnom občianstve blíži do cieľa. Ako zopakoval po dnešnom rokovaní vlády, jeho rezort má návrh dávno napísaný a spracovaný, čaká sa na stanovisko ministerstva zahraničných vecí.
Na základe novely sa nebudú musieť obávať straty slovenského občianstva tí, ktorí získajú cudzie na základe trvalého pobytu v zahraničí. "Čo je základnou podmienkou pre drvivú väčšinu štátov," upozornil Kaliňák. Zároveň verí, že sa umožní navrátenie slovenského občianstva tým, ktorých zákon nemal vo svojom hľadáčiku, keďže, ako poznamenal, išlo o protiopatrenie voči právnym normám tých štátov, ktoré rozdávajú občianstva "na počkanie". "Také zákony sú vždy nebezpečné," dodal.
Slovensko schválilo zmenu zákona o štátnom občianstve v roku 2010 ako reakciu na maďarský zákon o dvojakom občianstve, ktorý zjednodušil získanie maďarského občianstva zahraničným Maďarom. Do právneho poriadku sa tak zaviedla ďalšia možnosť straty občianstva SR, a to v prípade nadobudnutia cudzieho na základe výslovného prejavu vôle. Strata sa nevzťahuje na nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva v súvislosti s uzavretím manželstva alebo narodením.
Šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák upozornil, že sa k zákonu vyjadruje z hľadiska medzinárodnoprávnych záväzkov SR. Poukázal na to, že na ministerstve funguje expertná skupina, ktorá má do konca septembra predložiť podklady na rozhodnutie. "Očakávam preto, že v prvej polovici októbra zaujmem stanovisko, o ktorom budem informovať ministra vnútra," avizoval Lajčák.
Pripomenul, že aj európsky súd konštatoval, že súčasné znenie zákona o štátnom občianstve je v súlade s európskymi normami a štandardami. "Nie sme pod žiadnym tlakom a ak budú nejaké zmeny, tak to nie sú zmeny vynútené zvonku," vysvetlil.
Za najlepšie riešenie považuje to, keby Slovensko aj Maďarsko urobili krok späť, aby sa akékoľvek rozhodnutie nevnímalo ako víťazstvo jednej strany nad druhou. Potvrdil, že SR má rozpracovaných viacero alternatív, pričom bude záležať na politickom rozhodnutí, ku ktorej alternatíve sa napokon prikloní.
"Nie sú to preteky, nie sme pod žiadnym časovým tlakom. Ide nám o našich občanov, chceme situáciu riešiť. Zákon je v platnosti od roku 2010, takže počítať dni alebo týždne by som teraz považoval za kontraproduktívne," uzavrel Lajčák.