BRATISLAVA - Systém bezpečnostnej architektúry, ktorého základy sa položili pred štyrmi desaťročiami, prechádza kritickou skúškou. "Helsinské princípy a normy správania sa a medzinárodné právo ako také sú dnes spochybňované väčšmi než kedykoľvek predtým a vzťahy medzi Východom a Západom hrozia ďalšou studenou vojnou. Teraz je potrebná jasná vízia ako z tejto situácie von," povedal dnes vo Viedni šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.
Do Rakúska cestoval na pozvanie predsedu Stálej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomasa Gremingera. Vo Viedni vystúpil s prejavom na zasadnutí Stálej rady OBSE. TASR o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
Lajčák apeloval na urýchlené nahradenie konfrontácie spoluprácou a spoločným postupom, pričom riešenie podľa neho treba hľadať v inkluzívnom dialógu pri zohľadnení záujmov celého spektra strán.
"A práve tu vidím jednoznačnú úlohu OBSE ako mosta spájajúceho Západ s Východom ako prostriedku na znouvobnovenie dialógu a opätovné prinavrátenie stratenej dôvery," povedal.
Pripomenul, že hľadanie dôvery vo vzájomných vzťahoch s Ruskom bude pre Európu pomalý a bolestivý proces. "Ale podstúpiť ho musíme, inej cesty niet. Alternatívou je totiž pokračujúca kríza a ďalšia eskalácia napätia," podčiarkol.
Slovensko podľa neho výrazne podporuje úlohu OBSE ako základu úsilia pri budovaní európskej bezpečnostnej architektúry. V októbri bude hostiť energetickú konferenciu OBSE, ktorej závery by mali reflektovať potrebu vyššej bezpečnosti energetických dodávok, ako aj ochrany existujúcich rozvodných sietí pred prerušeniami dodávok.
Minister upozornil, že v každej diskusii o bezpečnosti má svoje miesto reforma bezpečnostného sektora, ktorú SR považuje za jednu z priorít svojej zahraničnej politiky, pričom OBSE má v tomto smere množstvo skúseností.