TEHERÁN/BRATISLAVA - Za dôležitú návštevu v správnom čase označil svoju dvojdňovú cestu (15.-16. 9.) v Iráne šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.
"Je istým reštartom našich vzťahov," konštatoval. Ako vysvetlil, konala sa v čase oteplenie vzťahov medzi medzinárodným spoločenstvom a Teheránom. "Pokračujú rokovania o iránskom jadrovom programe, čo je sprevádzané istým otvorením priestoru pre kontakty," povedal Lajčák s tým, že pred ním do Iránu pricestovalo niekoľko ďalších ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ. Prvá a jediná návšteva slovenského šéfa diplomacie sa uskutočnila pred 14 rokmi.
Lajčák vyjadril spokojnosť s otvorenosťou a atmosférou rokovaní. Venovali sa na nich rozvoju bilaterálnych vzťahov, iránskemu jadrovému programu a boju proti terorizmu predovšetkým v Iraku a Sýrii.
Slovensko je tesne pred podpisom dohody o zamedzení dvojitého zdanenia a pripravuje sa dohoda o ochrane investícií. Podľa Lajčáka existujú tiež konkrétne projekty spolupráce v školskej oblasti vrátane výmeny študentov a v kultúrnej oblasti. "Vnímam túto návštevu ako istý signál o tom, že Slovensko má záujem o korektnú spoluprácu," konštatoval.
Minister neobišiel ani otázku boja proti militantom z Islamského štátu (IS). "Vnímajú ho ako veľkú hrozbu a teroristickú organizáciu. Informovali ma o tom, že boli prví, ktorí poskytli významnú pomoc Iraku, keď bol Islamský štát v Iraku a v Levante blízko Bagdadu. Pomohli vojensky, politicky aj morálne," upozornil Lajčák.
Irackí predstavitelia nemali radosť z toho, že sa nezúčastnili pondelkovej schôdzky v Paríži, ale súčasne vyjadrili výhrady voči krajinám, ktoré pozvánku dostali. "To ani nesúvisí s Irakom, ako skôr so zložitými vzťahmi v tunajšom regióne," konštatoval Lajčák.
Približne 30 krajín a multilaterálnych inštitúcií sa vo Francúzsku dohodlo na tom, ako postupovať voči IS. Irán pozvaný nebol a nie je ani súčasťou medzinárodnej koalície vedenej Spojenými štátmi, ktorá chce zničiť túto teroristickú organizáciu.