BRATISLAVA – Nezaradený poslanec NR SR Daniel Lipšic chce rozšíriť možnosti nútenej správy na zlyhávajúce samosprávy. Ako povedal dnes na tlačovej besede, kde bude podozrenie z korupcie alebo sústavného porušovania zákonov obce, bude možné na návrh štátnej správy a rozhodnutím súdu zbaviť na nejaké obdobie práva samosprávy.
V takom prípade správu bude vykonávať štátna správa cez nútenú správu. Podľa Lipšica na Slovensku máme problém so zlyhávajúcimi samosprávami z dôvodu neodbornosti starostov alebo podozrení z korupcie starostov.
„Stredoškolské vzdelanie s tým priamu súvislosť nemá. Je absurdné, aby poslanci NR SR alebo prezident nemuseli mať stredoškolské vzdelanie, ale starosta poslednej dedinky ho musí mať. Toto opatrenie je zjavne protiústavné,“ povedal. Podľa neho však treba nájsť ústavne konformné riešenie, ktoré umožní, aby zlyhávajúce samosprávy mohli byť postihnuté.
Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Zajaca, ktorý inicioval vzdelanostný cenzus pre starostov a primátorov, starostovia a primátori vykonávajú prenesený výkon štátnej správy. „Keď štát môže preniesť kompetencie na samosprávu, má mať možnosť aj určiť pravidlá pre štatutárov, akými sú starostovia a primátori,“ povedal s tým, že v štátnej správe sa požaduje na obdobné funkcie vysoká škola druhého stupňa, ale starosta a primátor, ktorý vykonáva prenesený výkon nemusí mať ukončenú ani základnú školu. „Pri obrovských kompetenciách, aké majú obce a mestá, je na mieste, aby starostovia a primátori mali vzdelanie aspoň na úrovni strednej školy,“ dodal Zajac.
Ústavný súd dnes prijal na ďalšie konanie návrh 35 poslancov Národnej rady SR, aby preskúmal ústavnosť napadnutých častí zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý stanovuje, že kandidovať na starostu môže len občan, ktorý má stredné vzdelanie. Súčasne pozastavil účinnosť napadnutých ustanovení.
Poslanci napadli ustanovenia, ktoré hovoria, že kandidát musí spĺňať „predpoklady na výkon funkcie starostu podľa osobitného predpisu“ a „predložiť aj doklad osvedčujúci splnenie predpokladu na výkon funkcie starostu“.
V spise chýba dokument o využití odpočúvacieho systému
V spise o obvinení z nákupu odpočúvacieho systému chýba podľa exministra vnútra Daniela Lipšica materiál z februára 2012, ktorý bol vypracovaný Úradom zvláštnych policajných činností. Ako povedal dnes na tlačovej besede, v dokumente sa uvádza, že modernizovaný systém kúpený ministerstvom vnútra má možnosť pripojenia 20 poskytovateľov dátových a hlasových služieb na území SR.
„Tento dokument spisu unikol, ale ja ho doručím. Tento materiál odovzdám špeciálnemu prokurátorovi,“ povedal. Zároveň oznámil, že podá trestné oznámenie na oznamovateľa trestného činu, ktorý je penzistom. Ten podľa Lipšica podal trestné oznámenie v rozsahu 30 strán. Toto trestné oznámenie Lipšicovi štylisticky, formátovaním pripomína civilné žaloby spoločnosti Penta na neho.
Obvinenie bývalých kolegov Milana Krajniaka a Marcela Klimeka pre nákup nového odpočúvacieho systému považuje Lipšic za jeden z ďalších útokov finančných skupín voči nemu a jemu blízkym osobám. „Ako minister vnútra som sa pred štyrmi rokmi rozhodol, že na Slovensku musíme skoncovať s nelegálnymi odposluchmi, s kšeftovaním s nelegálnymi odposluchmi a s biznisom, ktorý z toho majú vplyvné skupiny a zločinecké skupiny,“ vysvetlil začiatkom septembra Lipšic.
Z obchodovania s nelegálnymi odposluchmi podľa jeho slov dlhé roky profitovali mnohí oligarchovia, zločinecké a finančné skupiny. Od okamihu, keď oznámili modernizáciu systému, ktorého cieľom bolo zabrániť nelegálnym odposluchom, začali útoky na neho samotného i jeho kolegov.
„Jednou z finančných skupín, ktorá najviac profitovala na tomto starom systéme, bola finančná skupina Penta,“ dodal Lipšic. Penta podľa neho pracuje spravodajským systémom východného typu. Zdôraznil, že odpočúvací systém vybrali v transparentnom konaní nad rámec zákona, v komisii sedel aj zástupca opozície.
Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra pod dozorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Marcel K. a Milan K. sú obvinení z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spáchaného formou spolupáchateľstva. Ako ďalej uviedol Tlačový odbor Ministerstva vnútra SR, rezort do vyšetrovania nevstupuje.
"Za rezort vnútra môžeme konštatovať, že nákupu odpočúvacieho zariadenia predchádzali prezentácie niekoľkých systémov dostupných na trhu pred odbornou komisiou. Nakúpený systém patril v tom čase k najlepším na trhu," uvádza sa v stanovisku ministerstva. Architektúru odpočúvacieho systému, ktorý bol zakúpený v roku 2011, plánuje rezort vnútra v celku využiť na jeho kompletné dokončenie a uvedenie do prevádzky.
"Ministerstvo nemôže komentovať výšku škody a nevieme povedať, ako došlo k jej výpočtu vzhľadom na to, že plánujeme plnú funkčnosť systému vrátane už zakúpených súčasti," uvádza rezort.