BRATISLAVA - Exminister obrany a poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS) sa dnes dostavil pred vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry vo veci tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS).
"Napriek tomu, že vyšetrovanie oficiálne prebieha už vyše roka, zodpovední ma neboli schopní zbaviť mlčanlivosti k tomuto prípadu takým zákonným spôsobom, aby som mohol plnohodnotne vypovedať,“ uviedol Galko v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.
Exminister obrany v tejto súvislosti upozornil na nedávnu návštevu súčasného ministra obrany Martina Glváča na generálnej prokuratúre, kde sa podľa Galka "akože zaujímal o stav vyšetrovania kauzy odpočúvania a predvádzal sa pred novinármi". "Keby bol človekom na správnom mieste, zaujímal by sa v prvom rade o to, že z rezortu ukradli milióny a podozriví z toho sú dnes jeho podriadení. V tomto prípade však minister Glváč podpisuje úplne nekvalifikované návrhy na zbavenie mojej mlčanlivosti a tým sám sťažuje vyšetrovanie. Je to príznačné,“ povedal Galko.
Ako ďalej exminister uviedol, z dnešného výsluchu a z dokumentov, do ktorých dnes mohol na polícii nahliadnuť, vyplýva, že dôstojníci vojenskej tajnej služby namiesto toho, aby ich postavili mimo službu, dostali možnosť zahladzovať stopy. "Žiaľ, aj dnes sa potvrdilo to, čo tvrdím dávno - vyšetrenie tunelovania vojenskej tajnej služby za prvej Ficovej vlády ide do stratena, a to za výdatného prispenia samotného ministra obrany,“ uzavrel poslanec za SaS.
Podľa SaS sú autormi spisu o tunelovaní dôstojníci z vedenia VSS, ktorí boli po páde vlády Ivety Radičovej z funkcií odvolaní. Kauzu podozrení o údajnom tunelovaní VSS v minulosti odštartovala tajná správa, ktorú anonymne dostal denník Sme. Vlani v máji vyvolala veľkú odozvu v médiách a bola dôvodom viacerých rokovaní kontrolného výboru parlamentu.
Údajne hovorí o tom, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako súčasť organizovanej skupiny a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby. Dokument má 134 listov a zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko.