BRATISLAVA – V období pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) polícia zaznamenala sedem podnetov, ktoré sa týkali volieb. V piatich prípadoch išlo o podozrenie z trestného činu kupovania hlasov. Počas oficiálneho vyhlásenia volebných výsledkov to uviedol policajný viceprezident Ľubomír Ábel.
Podľa jeho slov jeden prípad, ktorý sa vyskytol v obci Veľký Meder a okolie, polícia už ukončila. "Občan sa podujal zabezpečiť 4000 hlasov, cenu si určil štyri eurá za hlas. Čiže tá škoda, čo sa týka peňažného vyjadrenia, činila okolo 16.000 eur. Prípad bol ukončený 15. mája s návrhom na dohodu o vine a treste," priblížil policajný viceprezident. Ako dodal, v troch prípadoch prebieha doplňovanie podania a v jednom prípade bol podnet odstúpený inému orgánu.
Ábel označil volebný deň ako pokojný. "Počas volebného dňa polícia nezaznamenala v súvislosti s voľbami do EP žiadny trestný čin," uviedol. Polícia v tento deň evidovala šesť udalostí, ktoré však nemali podstatný vplyv na hlasovanie.
V eurovoľbách zvíťazil Smer-SD, ktorý volilo 24,09 % ľudí. Druhé skončilo KDH s 13,21 % a tretia SDKÚ-DS so 7,75 % voličov. Nasleduje OĽaNO, ktoré volilo 7,46 % ľudí, NOVA so ziskom 6,83 %, SaS s podporou 6,66 %, ďalej SMK a jej 6,53 % a napokon Most-Híd, ktorý volilo 5,83 % ľudí.
Volili sme si 13 europoslancov. Voliči do Bruselu posielajú Maroša Šefčoviča, Moniku Flašíkovú Beňovú, Borisa Zalu, Vladimíra Maňku (všetci Smer-SD), Annu Záborskú, Miroslava Mikolášika (obaja KDH), Ivana Štefanca, Eduarda Kukana (obaja SDKÚ-DS), Branislava Škripeka (OĽaNO), Józsefa Nagya (Most-Híd), Richarda Sulíka (SaS), Pála Csákyho (SMK) a Janu Žitňanskú (NOVA, KDS, OKS).