BRATISLAVA – V blízkosti našej východnej hranice s Ukrajinou, v kultúrnom dome v Sobranciach, sa dnes zíde najvyšší orgán súdnictva – Súdna rada SR. Jej členovia budú voliť nového šéfa Najvyššieho súdu (NS) SR.
V súboji o kreslo nového predsedu NS SR sa stretnú traja súperi - súčasný predseda NS SR Štefan Harabin, predsedníčka občianskoprávneho kolégia a sudkyňa NS SR Jana Bajánková a predsedníčka senátu správneho kolégia NS SR Zuzana Ďurišová.
Harabinovu kandidatúru navrhli sudcovské rady Najvyššieho súdu SR a okresných súdov Pezinok, Humenné a Stará Ľubovňa, Slovenská únia nezávislého súdnictva, plénum sudcov Okresného súdu Ružomberok, člen súdnej rady a sudca NS SR Igor Burger, ďalších 57 sudcov NS SR (piati sú tam dočasne pridelení a medzi sudcami NS SR je aj členka súdnej rady Gabriela Šimonová) a Združenie sudcov Slovenska. Podporné stanovisko k opätovnej kandidatúre Harabina dali sudcovské rady krajských súdov v Košiciach a Prešove a pléna sudcov okresných súdov Čadca a Svidník.
Zuzanu Ďurišovú navrhlo ako kandidátku Združenie sudcov „Za otvorenú justíciu“, sudcovské rady krajských súdov v Trnave a Bratislave a 12 sudcov NS SR (je medzi nimi aj člen súdnej rady Rudolf Čirč). Po termíne podávania návrhov kandidátov jej poslala podporné stanovisko sudcovská rada OS Banská Bystrica.
Jana Bajánková je kandidátkou ministra spravodlivosti Tomáša Boreca a troch členov súdnej rady Milana Ďuricu, Ľuboša Sádovského a Jána Vanka.
Rokovanie súdnej rady sa začne popoludní o 14:30 a hneď po schválení návrhu programu by mali členovia rady voliť predsedu NS SR. Na zvolenie musí získať minimálne 10 hlasov. Súdna rada má predsedu Harabina a 17 členov, teda dovedna 18 hlasov. Uchádzač o post šéfa najvyššieho súdu musí získať nadpolovičný počet hlasov všetkých členov súdnej rady.
Harabin a Bajánková ako členovia súdnej rady nemôžu hlasovať, ak majú protikandidátku Ďurišovú, ktorá nie je členkou rady. Úspešný kandidát by teda musel dostať spomínaných 10 hlasov spomedzi 16-tich hlasujúcich. Hlasovanie bude verejné.
V prípade, že vo voľbe nezíska ani jeden kandidát dosť hlasov na zvolenie, mala by sa na rovnakom zasadnutí uskutočniť opakovaná voľba. Na tej by sa zúčastnili dvaja kandidáti, ktorí v prvom kole získali najväčší počet hlasov.
Ak by postúpili Harabin a Bajánková, tak by už v opakovanej voľbe mohli hlasovať, keďže sú obaja členmi rady a ani jeden z nich by nebol v nevýhode. Ak by ani v opakovanej voľbe súdna rada nezvolila nového predsedu najvyššieho súdu, musela by byť najneskôr do 120 dní nová voľba. V tej by však už nesmel kandidovať žiaden z kandidátov, o ktorých sa hlasovalo v predchádzajúcich voľbách.
Ak by členovia súdnej rady v májovom kole volieb nezvolili nikoho za predsedu NS SR, je otázne, či by súčasný predseda najvyššieho súdu Harabin mal šancu na pokračovanie vo funkcii aj za stavu, že by neskôr uspel v prípadných tretích alebo ešte neskorších voľbách. Šéfa NS SR menuje prezident a prezidenta Ivana Gašparoviča 15. júna vystrieda v úrade Andrej Kiska. Ten sa už vyjadril, že by urobil všetky formálne a neformálne kroky, aby Harabin nebol menovaný.
Päťročné funkčné obdobie na poste šéfa najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi vyprší 22. júna. Premiér a neúspešný prezidentský kandidát Robert Fico (Smer-SD) počas predvolebnej kampane viackrát povedal, že by neodporučil Štefanovi Harabinovi znovu kandidovať na funkciu predsedu Najvyššieho súdu SR.
"Je objektívny fakt, že predseda najvyššieho súdu rozdeľuje súdnictvo. Preto, ak by sa mňa opýtal pán Harabin, či by som mu odporúčal, aby kandidoval za predsedu najvyššieho súdu, tak by som mu povedal, aby nekandidoval, že mu to neodporúčam," povedal Fico 22. marca v diskusnom dueli Rozhlasu a televízie Slovenska k prezidentským voľbám.