BRATISLAVA - Rozhodovať o 13 poslancoch Európskeho parlamentu (EP) môže na Slovensku na budúci víkend, v sobotu 24. mája, približne 4,4 milióna voličov. Právo voliť do Európskeho parlamentu na území Slovenskej republiky majú občania SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov a majú na Slovensku trvalý pobyt.
O budúcich europoslancoch môže po prvý raz rozhodnúť približne 333 900 prvovoličov. Pritom vôbec po prvý raz v živote môže svoje voličské právo využiť približne 9 670 mladých ľudí. V tomto prípade ide o tých voličov, ktorí od druhého kola voľby prezidenta, teda od 29. marca, dosiahli potrebný vek 18 rokov.
Voliť tiež môžu občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku a ani v ďalšom členskom štáte EÚ, ak sa v deň volieb zdržiavajú na území Slovenska. Napokon voliť zástupcov Slovenska v europarlamente môžu aj občania iných členských štátov EÚ s trvalým pobytom v SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov, museli však najneskôr 14. apríla požiadať obec, kde bývajú, aby ich zapísali do zoznamu voličov. V tomto roku podľa zapisovateľky Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do EP Evy Chmelovej požiadalo 33 občanov EÚ o dopísanie do zoznamu voličov na našom území. Najviac - desať z nich je Poliakov, osem Talianov, sedem Nemcov, štyria občania Veľkej Británie, traja Česi a jeden občan Maďarska. Tí, ktorí boli dopísaní do voličských zoznamov v minulosti, v nich ostali a nebolo ich viac ako 100. Spolu teda môže o našich poslancoch v EP hlasovať 24. mája približne 130 cudzincov. Naši občania trvalo žijúci v inom členskom štáte EÚ zas môžu využiť možnosť hlasovať o budúcich poslancoch EP v krajine, kde žijú. Do polovice mája ministerstvu vnútra zo zahraničia nahlásili 2 018 občanov SR, ktorí sa pre voľby do EP zapísali do voličských zoznamov v inom členskom štáte EÚ. Tento počet sa však ešte môže zvýšiť. Tí, čo majú dva trvalé pobyty - jeden v SR a druhý v inom členskom štáte EÚ, môžu voliť bez problémov, lebo sú na Slovensku uvedení v zozname voličov. "Ak sa ale dali dopísať do zoznamu voličov napríklad vo Francúzsku, tak Francúzsko to oznámilo Ministerstvu vnútra (MV) SR," informovala zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.
Všetci voliči musia po príchode do volebnej miestnosti preukázať svoju totožnosť preukazom totožnosti, občianskym preukazom. Hlasovať môžu aj mimo svojho trvalého bydliska. Potrebujú na to okrem občianskeho preukazu aj voličský preukaz. O vydanie voličského preukazu už môžu požiadať všetci voliči, ktorí majú trvalý pobyt v SR, ale v deň eurovolieb, v sobotu 24. mája, nebudú môcť hlasovať v mieste svojho trvalého pobytu. Obrátiť sa musia na obec, kde majú trvalý pobyt, konkrétne na obecný, miestny či mestský úrad. Voličský preukaz oprávňuje na zápis do zoznamu voličov v ktoromkoľvek volebnom okrsku. Voliči môžu žiadať o vydanie voličského preukazu do 22. mája v úradných hodinách obce. Voliči by mali o vydanie voličského preukazu požiadať čím skôr a mať na pamäti, že ak oň požiadajú na poslednú chvíľu, nemusí im včas prísť poštou. V takom prípade je dobré prevziať si voličský preukaz osobne, alebo tým poveriť splnomocnenú osobu. Splnomocnená osoba môže o vydanie preukazu aj požiadať. V eurovoľbách sa dá hlasovať aj na pas. Platí to však pre úzku skupinu voličov. Táto situácia môže nastať iba v prípade občanov SR, ktorí nemajú trvalý pobyt v Európskej únii, žijú napríklad vo Švajčiarsku, Austrálii, USA a v ďalších štátoch, povedala pre SITA zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.
Voliči vo volebnej miestnosti dostanú hlasovacie lístky a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce. Za plentou následne vyberú svojho favorita spomedzi kandidujúcich politických strán a koalícií. Na jednej vybranej kandidačnej listine môžu, ale aj nemusia, označiť toho, koho by chceli za europoslanca. Svoje prednostné hlasy vyznačia na hlasovacom lístku zakrúžkovaním poradového čísla maximálne dvoch kandidátov, ktorým dávajú prednosť. Hlasovací lístok vložia do obálky a vhodia do volebnej urny. Ak volič nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie, alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov iného voliča, aby podľa jeho pokynov upravil hlasovací lístok a vložil ho do obálky. Členovia okrskovej volebnej komisie nesmú voličom upravovať hlasovacie lístky. Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, môže ju do nej na jeho požiadanie a v jeho prítomnosti vložiť iný volič, ale nie člen okrskovej volebnej komisie. Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti, má právo požiadať okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky.
Voľby do Európskeho parlamentu sa v SR uskutočnia v sobotu 24. mája od 7:00 do 22:00. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Počet poslancov z každého členského štátu EÚ stanovuje Zmluva o pristúpení k EÚ a z nej vyplýva, že Slovensko v EP zastúpi 13 zo 751 budúcich členov europarlamentu. O 13 slovenských kresiel v EP sa uchádza rekordných 29 politických strán a koalícií. Poslancom EP za Slovensko chce byť 333 kandidátov, z toho 81 žien. Výsledky volieb do Európskeho parlamentu zverejnia v nedeľu 25. mája o 23:00. Viac možno nájsť na oficiálnej webstránke Európske voľby 2014 http://www.elections2014.eu/sk.