BRATISLAVA - Ministerstvo životného prostredia SR dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predstavilo návrh nového zákona o odpadoch. Ako informoval minister Peter Žiga, návrh zákona, ktorý má nahradiť zákon z roku 2001, momentálne vstupuje do medzirezortného pripomienkového konania. Úlohou nového zákona má byť zosúladenie našej legislatívy s pravidlami a štandardami Európskej únie.
Návrh zákona predstavuje hneď niekoľko noviniek. Zavádza napríklad tzv. rozšírenú zodpovednosť výrobcov a dovozcov za výrobok od jeho výroby až po jeho spracovanie ako odpadu. Znamená to, že výrobcovia budú zodpovedať za recykláciu a spracovanie vlastných výrobkov. Platí to napríklad pre výrobcov alebo dovozcov elektrozariadení, vozidiel, pneumatík alebo akumulátorov.
O vytriedený odpad sa majú postarať novovytvorené Organizácie zodpovednosti výrobcov. Keďže za likvidáciu odpadu budú zodpovedať výrobcovia, obce by to podľa ministra malo motivovať k dôslednému triedeniu odpadu. Momentálne totiž až 74 percent komunálneho odpadu na Slovensku končí na skládkach.
Zákon má priniesť tiež zrušenie Recyklačného fondu v marci 2016. Funkcie fondu prejdú na výrobcov a na štát. Takisto sa sprísni systém výkupu kovov od fyzických osôb. Zberniam pribudne povinnosť uskladniť kovy na sedem dní na tzv. monitorovacom priestore, ktorý je monitorovaný kamerovým systémom.
Taktiež budú zberne musieť využívať len váhy s platným certifikátom o ich ciachovaní. Vyplácanie osôb, ktoré kov do zberne prinesú, bude fungovať len formou prevodu na bankový účet, nie v hotovosti. Ministerstvo si od týchto opatrení sľubuje pokles trestnej činnosti spojenej s výkupom kovov. Ministerstvo pôvodne uvažovalo nad plošným zákazom výkupu kovov od fyzických osôb. Tento krok by však podľa analýz uškodil zberniam aj spracovateľom kovov.
Nový zákon má tiež účinnejšie bojovať proti čiernym skládkam. Tých je podľa ministra Žigu na Slovensku približne 2 000. Štyridsať percent sumy, ktorú občan zaplatí za uloženie odpadu na legálnej skládke pôjde do Environmentálneho fondu. Tieto peniaze budú potom určené pre obce na likvidáciu čiernych skládok. Ak výška škody pri čiernej skládke presiahne 266 eur, začne polícia konať pri zisťovaní vinníka v zmysle trestného zákona.
V medzirezortnom pripomienkovom konaní by mal návrh zákona ostať do začiatku mája, na rokovanie vlády by sa mal dostať začiatkom júla. Ak ho schváli aj parlament, platiť by mal od januára 2015.