Nedeľa24. november 2024, meniny má Emília, zajtra Katarína

Fico: Slovensko je pripravené organizovať spätný chod plynu na Ukrajinu

Robert Fico
Robert Fico (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Slovenská republika je pripravená organizovať reverzný tok plynu na Ukrajinu. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico. Zároveň dodal, že záujmy občanov SR zostanú chránené.

"Slovenská republika je naozaj pripravená reverzný tok organizovať, ale prirodzene, chránime si aj svoje záujmy a predovšetkým preverujeme, či by určité technické formy pokiaľ ide o reverzný tok plynu na Ukrajinu neznamenali porušenie základného kontraktu s Gazpromom s prípadnými sankciami," povedal dnes Fico.

Slovensko je podľa premiéra pripravené riešiť spätný chod plynu do Ukrajiny, ale podľa jeho slov by optimálne bolo, keby sa stretli predstavitelia Ukrajiny, Ruskej federácie, Európskej komisie a spoločne prediskutovali podmienky, za akých by naša krajina bola súčasťou reverzného toku. 

"Sme pripravení byť aj hosťami akejsi konferencie alebo stretnutia, na ktorom by sa veci mohli dotiahnuť ďalej," konštatoval Fico. Počas tlačovej konferencie viackrát zdôraznil, že Slovensko je pripravené pomôcť, chceme však garancie.

"My chceme tiež nejaké garancie, predsa nebudeme posielať niekomu plyn zadarmo, chceme vedieť, kto to zaplatí, či sa akékoľvek investície Eustreamu oplatia, lebo je to komerčná spoločnosť," doplnil. Záruky nám podľa Fica môže dať iba Európska komisia. Premiér tiež informoval, že dostal list od ruského prezidenta Vladimira Putina. "Predmetom listu bola energetická bezpečnosť v rámci Európy." 

Slovensku podľa predsedu vlády reálne hrozí, že dodávky plynu z Ruska na Slovensko sa prerušia. "Ak hovoríme o riziku prerušenia dodávok plynu a ropy na územie Slovenska, hovoríme to preto, lebo sme úplne odkázaní na dovoz plynu z Ruska. Nehovoríme o fikcii, ale o reálnom riziku," dodal.

Ukrajina totiž podľa Fica neplatí účty za ruský plyn, dlhuje už viac ako dve miliardy dolárov. "Je verejná informácia, že Ukrajina prestala plniť svoje zásobníky, čo ohrozuje dodávanie plynu do západnej Európy. Môže sa stať, že z technických dôvodov nebude dodávaný plyn na Slovensko a ďalej na západ," poznamenal Fico. 

V prípade, že by plyn z východu prestal na naše územie prúdiť, Slováci sa podľa Fica stále môžu spoľahnúť na zdroje zo západu. "Ak by bol dostatok plynu na území západnej Európy, Slovensko má technické možnosti na reverzný tok plynu, aby boli celé potreby Slovenska vo výške 5,5 mld. metrov kubických ročne zabezpečené." Prerušenie dodávok plynu z Ukrajiny by však podľa Fica znamenalo obrovské škody. 

Vláda by mala pri reverznom toku sledovať slovenské záujmy, tvrdí Hudacký

Vláda by mala podľa podpredsedu KDH Jána Hudackého pri zabezpečení reverzného toku plynu na Ukrajinu v prvom rade sledovať slovenské záujmy. Ako povedal Hudacký dnes, v rámci vzťahov v EÚ by sme mali podporiť Ukrajinu v krízovej situácii, preto treba hľadať spôsob, ako čo najrýchlejšie zabezpečiť, aby Ukrajina mala dostatok plynu na jej najzákladnejšie potreby.

„Na druhej strane je potrebné, aby Slovensko ako jeden z kľúčových hráčov v tomto procese bol pri rokovaniach o zabezpečení plynu tak do západnej Európy z Ruska, ako aj zo západnej Európy na Ukrajinu,“ povedal Hudacký s tým, že Slovensko musí mať snahu eliminovať všetky negatívne dopady na energetickú bezpečnosť Slovenska, ale aj Európy. „Mali by sme byť solidárni s Ukrajinou, lebo keď nedostaneme cez Ukrajinu plyn z Ruska, tiež sme nevyhnutne odkázaní na solidaritu krajín EÚ,“ dodal podpredseda KDH.

SDKÚ-DS podľa podpredsedu strany Ivana Štefanca plne podporuje prípadnú pomoc Ukrajine pomocou reverzného toku plynu, ak by boli problémy s Ruskou federáciou. „Ide o pomoc krajine, ktorá chce s nami zdieľať podobné hodnoty slobody a demokracie. Jej občania chcú žiť právom v rovnakom bezpečnostnom a ekonomickom pásme ako Slovensko, vďaka tomu, že sme už 10 rokov členom Severoatlantickej aliancie a Európskej únie,“ povedal Štefanec.

Je mu však ľúto, že predseda vlády Robert Fico začal túto vážnu vec, ktorú od nás očakávajú aj naši spojenci v EÚ a USA, riešiť až teraz, možno aj pod vplyvom telefonátu viceprezidenta USA Joa Bidena. „Od štátu ako Slovensko by sa žiadalo viac sebavedomia a presadzovania hodnotovej zahraničnej politiky. Náš najväčší sused sa pod tlakom Ruskej federácie po anexii Krymu dostáva pod ekonomický tlak. Preto treba Ukrajine pomôcť, navyše ak máme na to kapacity. Rovnako ako by sme pomoc očakávali my, keby sme sa ocitli v podobnej situácii,“ zdôraznil Štefanec.

Podľa neho vláda by mala konať aktívne, v prospech Slovenska a nielen pod tlakom našich spojencov. Zároveň upozornil, že udalosti posledných týždňov ukazujú, že je zásadným bezpečnostným rizikom byť závislý v energetických zdrojoch len od jedného štátu. „Preto by vláda Roberta Fica mala myslieť viac na našich občanov a urobiť zásadnejšie kroky v diverzifikácii zdrojov ropy a zemného plynu, ako urobila za posledných šesť rokov,“ dodal Štefanec. 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu