BRATISLAVA – Je to skutočne nehorázny krok. Ide o politickú pomstu. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike takto reagoval člen predsedníctva a líder eurokandidátky Strany maďarskej komunity (SMK) Pál Csáky na rozhodnutie prokurátora Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktorý na Hedvigu Ž. M. podal obžalobu pre krivú výpoveď.
"Toto je skutočne nehorázny krok po toľkých rokoch. Ide skutočne o politickú pomstu. Tá dievčina, môžem povedať, že sa vzdala pred niekoľkými mesiacmi, odsťahovala sa zo Slovenska a tým vlastne naznačila slovenskej politike, slovenským politikom, slovenským úradom, že nechce pokračovať v tej nezmyslenej vojne, ktorá sa už ťahá niekoľko rokov," uviedol Csáky. Ako dodal, táto situácia je bezprecedentná v demokratickej krajine.
Podľa Csákyho rozhodnutie Hedvigy Ž. M. odsťahovať sa zo Slovenska rešpektuje, pričom podľa neho ide do určitej miery o múdry krok. "Očakával som takú pozitívnu odozvu zo strany slovenských úradov, že ona už v tom už nechce pokračovať, tak to nechajme tak, nerobme z toho ďalšiu zbytočnú kauzu. Ale zjavne ide o to, že pán premiér a pán minister vnútra sa nevhodným spôsobom vyjadrili hneď v roku 2006, keď sa tento prípad stal a teraz tu majú nejakú osobnú potrebu sa vrátiť k tomu, respektíve sa pomstiť," dodal Csáky.
V Maďarsku dnes prebiehajú parlamentné voľby. Ich výsledok by podľa Csákyho nemal zmeniť slovensko-maďarské vzťahy. Ako dodal, uplynulé roky ukázali, že maďarská vláda nemá záujem o zhoršenie slovensko-maďarských vzťahov. "Myslím si, že každý si uvedomuje, aj v Maďarsku, aj na Slovensku, že proste tieto malé krajiny v strednej Európe musia efektívnym spôsobom spolupracovať a pokiaľ možno robiť aj priateľskú politiku jeden voči druhému," doplnil Csáky.
Žitňanská: Prípad Hedvigy je zlyhanie právneho štátu
Prípad Hedvigy Ž. M., na ktorú prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR podal obžalobu pre krivú výpoveď, je zlyhanie právneho štátu. V dnešnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 to povedala exministerka spravodlivosti a opozičná poslankyňa Lucia Žitňanská (nezaradená).
"Robert Fico kedysi povedal, že Slovensko nie je právny štát. Ja by som si to nikdy nedovolila takto povedať. Ale aj tento prípad, aj voľba kandidátov na ústavných sudcov, aj niektoré novely zákonov ukazujú, že keď vládne Robert Fico, k právnemu štátu sa ani neblížime. Prípad Hedvigy Malinovej mi je ľudsky aj odborne ľúto a je to zlyhanie právneho štátu," vyhlásila Žitňanská.
Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) priznal, že prípad trval neprimerane dlho. "Už mal byť dávno uzavretý," poznamenal. Nepozdáva sa mu ani vytĺkanie politického kapitálu z tejto kauzy. Poukázal na to, že o Hedvige sa hovorí, ale o tom, že Bakiho Sadikiho poslal súd tento týždeň na 22 rokov do väzenia "ani pes neštekol". Borecovi sa zdajú oba prípady analogické.
Spoludiskutujúci sa dotkli aj tohtotýždňovej parlamentnej voľby kandidátov na ústavných sudcov. Plénum zvolilo piatich kandidátov, šiesteho sa vybrať nepodarilo. Žitňanská naznačila, že poslanci Smeru-SD nezvolili najlepších kandidátov. Minister Borec oponoval, tvrdí, že všetci kandidáti sú "vynikajúci odborníci a kvalifikované osoby". Žitňanská poukázala, že poslanci Smeru-SD uprednostnili napríklad notára pred sudcom Európskeho súdu pre ľudské práva, okresnú sudkyňu pred bývalým predsedom Ústavného súdu (ÚS) SR a sudcom Európskeho súdneho dvora, či lokálneho funkcionára pred ďalším bývalým členom ÚS SR. "To o niečom vypovedá. To je predstava strany Smer o Ústavnom súde," poznamenala.
Borec obvinil Žitňanskú zo znevažovania kandidátov. Pripomenul, že aj Ján Mazák bol kedysi sudcom Mestského súdu v Košiciach, nebol hneď šéfom Ústavného súdu SR. "Nebudeme predsa donekonečna voliť len tých, ktorí boli sudcovia Ústavného súdu, raz sa nám minú," poznamenal Borec. Podľa neho nie je problém, ak sú zvolení kandidáti bez ústavnoprávnej skúsenosti. "Veď predsa všetci sudcovia presadzujú nielen zákonnosť, ale aj ústavnosť," zdôraznil.
Za kandidátov na ústavných sudcov boli zvolení: sudkyňa Najvyššieho súdu SR Jana Baricová (navrhol ju predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, dostala 78 hlasov), sudca Krajského súdu v Nitre Ján Bernát (navrhol ho generálny prokurátor Jaromír Čižnár, získal 78 hlasov), notár a externý vysokoškolský pedagóg Miroslav Ďuriš (navrhol ho prezident Notárskej komory Karol Kovács, 77 hlasov), predsedníčka Okresného súdu Bratislava I Eva Fulcová (nominovali ju dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Pavol Kubíček a šéf Notárskej komory Karol Kovács, 79 hlasov) a predseda Krajského súdu v Košiciach Imrich Volkai (navrhla ho dekanka Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Gabriela Dobrovičová, 84 hlasov). Šiesty kandidát zvolený nebol.