BRATISLAVA - Poslanec NR SR Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) navrhuje, aby štát vyplácal rodičovský príspevok len do štyroch detí. Súčasne navrhuje zvýšiť rodičovský príspevok pre pracujúce rodiny z terajších 203,2 eura na 220 eur.
Informoval o tom na štvrtkovej tlačovej besede. Na rodičovský príspevok v plnej výške by pritom mali mať podľa Kaníkovho návrhu nárok len tí rodičia, z ktorých aspoň jeden bol nemocensky poistený, teda zamestnaný dohromady aspoň 270 dní, alebo aby aspoň dve tretiny tohto času, teda 180 dní bol zamestnaný, čiže nemocensky poistený a zvyšných 90 dní vykonával aktivačnú činnosť. Tieto návrhy sú súčasťou návrhu novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú predložil do parlamentu Kaník spolu so straníckym kolegom Viliamom Novotným.
Za rovnakú aktivitu, ako je práca, sa malo považovať aj štúdium na vysokej škole, rovnako ako aj absolvovanie vysokej školy v prvom alebo druhom stupni alebo strednej školy v sledovanom období. Ak by rodina pri žiadaní o rodičovský príspevok nesplnila tieto kritériá, výška rodičovského príspevku by sa jej znížila na polovicu.
Podľa návrhu poslanca za SDKÚ-DS by sa mal zvýšiť aj príspevok pri narodení prvého až tretieho dieťaťa, a to zo súčasných 829,86 eura na 900 eur. Popri tom však navrhuje, aby na tento príspevok mali nárok len tí rodičia, z ktorých aspoň jeden bol nemocensky poistený, teda dohromady zamestnaný aspoň 270 dní alebo aby aspoň dve tretiny tohto času, teda 180 dní bol zamestnaný, čiže nemocensky poistený a zvyšných 90 dní vykonával aktivačnú činnosť. Zmeniť by sa podľa Kaníka mal aj zákon o priestupkoch. "Zavádzame povinnosť odpracovať trest za spáchané priestupky a zrušíme tak priestupkovú imunitu, ktorú dnes požívajú poberatelia sociálnych dávok," povedal. Zároveň chce Kaník zaviesť prenos priestupkovej zodpovednosti z maloletých páchateľov na ich rodičov.
Kaník chce tiež ľudí poberajúcich dávky v hmotnej núdzi viac motivovať k hľadaniu si práce. Opozičný poslanec navrhuje, aby sa podiel príjmu, ktorý sa nezapočítava do príjmu pri posudzovaní nároku na dávky v hmotnej núdzi, zvýšil zo súčasných 25 % na 40 %. "Navrhujeme tým zvýšenie čistého príjmu pracujúcich rodín, teda tých rodín, kde aspoň jeden z rodičov pracuje," povedal. Súčasný príspevok na nezaopatrené dieťa, ktoré si plní povinnú školskú dochádzku, chce opozičný poslanec opäť transformovať na tzv. prospechové štipendium. Nárok na tento príspevok by podľa jeho návrhu nevznikol vtedy, ak by bol priemer známok žiaka nad 2,5.