Štvrtok26. december 2024, meniny má Štefan, zajtra Filoména

Borec: V prípadoch, ako je Olejníkov, mám zákonnú povinnosť podať dovolanie

Tomáš Borec
Tomáš Borec

BRATISLAVA - V prípade bývalého košického mestského poslanca Františka Olejníka podal minister spravodlivosti Tomáš Borec (nom. Smeru-SD) dovolanie, pretože to bola jeho povinnosť zo zákona. Uviedol to po dnešnom rokovaní brannobezpečnostného výboru parlamentu, kde na podnet opozičných poslancov vysvetľoval svoj postup v tejto kauze.

"Ako minister spravodlivosti mám povinnosť v zmysle podnetu od príslušnej osoby podať dovolanie, ak vyhodnotím, že to, čo v podnete je, je naozaj dôvodné," povedal minister, ktorý je presvedčený, že v prípade Olejníka postupoval štandardne.

"Mám právo podávať dovolania v prospech, ale aj neprospech odsúdených osôb," dodal Borec. V roku 2013, približne o mesiac skôr ako v prípade Olejníka, podal podľa vlastných slov aj dovolanie proti oslobodzujúcemu rozsudku v prípade inej osoby, zhodou okolností ústavného činiteľa.

Ako ďalej uviedol minister, doteraz podal 31 dovolaní, z toho 18 v roku 2013. Minulý rok prišlo na ministerstvo spravodlivosti okolo 200 podnetov na podanie dovolania. Pokiaľ ministerstvo dospeje k záveru, že dôvody žiadateľa sú oprávnené, minister dovolanie musí podať. "Je to prostriedok na zabránenie justičným omylom," vysvetlil Borec.

V tomto prípade postupoval podľa vlastných slov na základe vyhodnotenia toho, či bola vina Olejníkovi preukázaná "primeraným a zákonným spôsobom". "Podľa nášho názoru boli nesprávne použité a vyhodnotené dôkazy, konkrétne odposluchy," spresnil Borec.

Olejníkovi, ktorý po viacerých zamietnutých odvolaniach už mal nastúpiť na výkon trestu, minister nástup do väzenia odložil. Na margo tejto skutočnosti povedal, že odsúdenému Olejníkovi trest ani neskrátil, ani neodpustil, len odložil jeho začiatok pre prípad, že by bolo jeho dovolanie úspešné a Olejníkov rozsudok by bol zrušený. Ak by nastúpil na výkon trestu, ktorý by mu potom súd zrušil, musel by mu totiž štát platiť odškodné.

"Toto vyhodnotenie bolo veľmi poctivo a dobre urobené, a preto som sa s ním stotožnil. Ja si za tým rozhodnutím stojím a je teraz na súdoch, aby vyhodnotili túto situáciu," uzavrel Borec.

Minister pozvanie Výboru pre obranu a bezpečnosť NR SR prijal, hoci bol podľa vlastných slov presvedčený skôr o tom, že ide o otázku, v ktorej je príslušný ústavnoprávny výbor parlamentu. Nezávislý poslanec Daniel Lipšic (NOVA) v tejto súvislosti na výbore argumentoval, že nejde len o špecificky právnu otázku, v ktorej by bol kompetenentý najmä ústavnoprávny výbor, ale prípad sa týka práce orgánov činných v trestnom konaní.

"Rozhodnutie ministra podať dovolanie v prospech skorumpovaného politika je veľmi zlý signál do polície, že nemusia korupciu vyšetrovať, aj tak sa vec nakoniec skončí v nedohľadne a nebudú úspešní. Demotivuje to policajtov a vyšetrovateľov odhaľovať korupčné prípady. Dôkazom toho je, že za dva roky vlády Roberta Fica (Smer-SD) nebol odhalený žiadny väčší korupčný prípad," vyhlásil Lipšic.

"Toto bude ďalší signál, že polícia sa zbytočne snaží a niekoho odhalí, nakoniec si ten niekto nájde svojho ochrancu, možno v ministrovi spravodlivosti," dodal Lipšic, podľa ktorého vzniká dojem, že skorumpovaní politici so správnymi konexiami nakoniec nikdy do väzenia nepôjdu. "Hovorím to veľmi otvorene, toto je princíp fungovania mafie: O svojich sa postaráme. Keď prekročia zákon, nič sa im nestane," tvrdí Lipšic.

Zdôraznil, že v tomto prípade ministerstvo nehodnotilo nejakú základnú právnu chybu, ale skutkový stav, čo je do značnej miery subjektívne hodnotenie. Lipšic upozornil, že minister podal dovolanie len deň po vydaní zatykača na Olejníka a pri hodnotení kauzy nemalo ministerstvo k dispozícii spis.

Minister reagoval, že nemal ako vedieť, kedy bol vydaný zatykač a pri hodnotení prípadu ministerstvo využilo zákonnú možnosť nahliadnuť do spisu.

Týždenník Trend priniesol informáciu, že minister Borec podal 20. decembra 2013 mimoriadny opravný prostriedok – dovolanie proti odsudzujúcemu rozsudku Olejníka. Následne 29. januára Borec vydal rozhodnutie, ktorým odložil výkon rozsudku, vďaka čomu sa Olejník nateraz vyhol väzeniu.

Olejníkova kauza má korene v roku 2007. Bývalého košického poslanca odsúdil za korupciu na päť rokov odňatia slobody a peňažný trest vo výške 3000 eur Špecializovaný trestný súd v Pezinku, tento verdikt potvrdil v apríli 2013 Najvyšší súd SR. Aj napriek právoplatnému rozsudku Olejník na výkon trestu nenastúpil.

Týždenník Trend informuje, že súd zamietol jeho žiadosť o odklad zo zdravotných dôvodov. Urobil tak podľa týždenníka krátko po tom, ako sudca urgoval košickú políciu, aby eskortovala exposlanca a bývalého dekana Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach do väznice.

Olejník podľa rozsudku zobral od podnikateľa Jozefa Maskaľa úplatok vo výške 11.285 eur prostredníctvom sprostredkovateľa Mariána Mraska. Olejník zabezpečil, aby zastupiteľstvo Košíc odsúhlasilo predaj mestskej budovy podnikateľovi Maskaľovi. Podľa rozsudku bola trhová hodnota nehnuteľnosti minimálne dvakrát vyššia ako predajná cena 178.915 eur. Exposlanca usvedčili najmä odpočúvania jeho telefonických rozhovorov. Maskaľ a Mrasko dostali podmienečné tresty.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu