BRATISLAVA – Predseda vlády a zároveň prezidentský kandidát Smeru-SD Robert Fico prostredníctvom nenápadných vyhlásení a správ pripravuje Slovákov na autoritatívny režim. V reakcii na dnešný premiérov rozhovor pre MF Dnes to vyhlásil prezidentský kandidát Ján Čarnogurský.
"Dôvody, pre ktoré som sa rozhodol kandidovať, sú spojené predovšetkým s nevyhnutnosťou udržania stability Slovenska a veľmi výrazného sociálneho zmieru. My si teraz na Slovensku nemôžeme dovoliť rôzne experimenty typu, že by sa prezidentom stal človek, ktorý by šiel automaticky do konfliktu s vládou," vyhlásil pre český denník Robert Fico.
Čarnogurský to považuje za snahu o ovládnutie krajiny a všetkých troch zložiek štátnej moci jedným človekom. "Hlavným motívom Ficovej kampane má byť údajne udržanie stability. Pýtam sa, o akej stabilite to pán Fico rozpráva," uvádza Čarnogurský, podľa ktorého vláda Roberta Fica vytvára zdanie stability za cenu zadlžovania štátnych podnikov.
"Aby toho nebolo málo, tak po novom idete SPP akože zadarmo získať späť? Percentá jedinej ziskovej časti SPP, dcérsku spoločnosť EUSTREAM vymeníte so súkromným investorom za 100 % po uši zadlženej SPP? Tomuto pán premiér hovoríte stabilita?" pýta sa Čarnogurský premiéra.
Dodáva, že úloha prezidenta je niekedy aj v tom, aby vláde protirečil. "Keď vláda začne centralizovať moc a keď vláda začne obchádzať parlamentnú rozpravu a opozíciu, presne vtedy musí prezident Slovenskej republiky zasiahnuť a v záujme občanov poukázať na tieto javy, verejne ich odsúdiť a donútiť vládu, aby dodržala základné demokratické princípy aj za cenu, že odvolá predsedu vlády," tvrdí Čarnogurský.
Za neúprimné považuje aj Ficove slová na adresu Rómov. "Aj pre Rómov na Slovensku musí platiť základné pravidlo, najprv povinnosti, potom práva. Sme pripravení v tomto duchu viesť i politiku pozitívnej diskriminácie, týmto ľuďom treba pomáhať, ale potrebujeme na to takisto nejakú odozvu. To nie je len dávajte, dávajte, dávajte a nič neprichádza z druhej strany," poznamenal pre MF Dnes premiér.
"Je to téma, ktorú nie je Slovensko schopné vyriešiť samo. Je to téma, ktorá potrebuje európske riešenie. A nie v podobe konferencií, zjedených chlebíčkov a vypitých limonád. Je to téma, ktorej by Európa mala byť pripravená pomôcť finančne, pretože je to obrovský problém. Musíme chápať aj ostatných ľudí, ktorí chodia do práce, majú nízke mzdy. Pýtajú sa, prečo máme pomáhať niekomu, kto do práce nechodí," opísal predseda slovenskej vlády.
"Pán Fico, je fantastické sledovať, kedy vytiahnete 'rómsku kartu'. Vždy pred parlamentnými voľbami začnete rozprávať o asociálnych Rómoch, o tom, ako sa s nimi vysporiadate. Pripomínam vám, že je to ďalší z vašich nesplnených sľubov," reagoval Čarnogurský.