BRATISLAVA – Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec bude lídrom kandidátky strany Sloboda a solidarity (SaS) do volieb do Európskeho parlamentu (EP). Oravec viedol eurokandidátku liberálov aj v posledných eurovoľbách v roku 2009. Ďalšie tri miesta patria poslancom strany - Lucii Nicholsonovej, šéfovi strany Richardovi Sulíkovi a Martinovi Poliačikovi.
Päťkou je pedagóg a expert na ľudské práva Kálmán Petőcz, šestkou poslankyňa bratislavského samosprávneho kraja Anna Zemanová, sedmičkou prezident občianskeho združenia Pavol Podolay, osmičkou bývalá poslankyňa parlamentu Natália Blahová, deviatkou prekladateľ Štefan Pecen, desiatkou publicista Michal Bróska, jedenástkou výkonný riaditeľ Richard Marko, dvanástkou predseda občianskeho združenia Andrej Buday a trinástkou advokát Rastislav Masnyk.
SaS kandiduje s volebným heslom Všetci za Brusel, my z vás! „V žiadnom prípade nechceme vrátiť Európsku úniu o 100 rokov dozadu. Nechceme ani vystúpenie Slovenska z EÚ. Členstvo SR v únii je správne, ale to neznamená, že musíme so všetkým súhlasiť,“ povedal Sulík. Slovensko podľa jeho slov musí aktívne bojovať za svoje záujmy v EÚ. „Mašinéria v Bruseli nie je spolok dobrodincov, ale spolok lobistov. Ak Slovensko nebude bojovať za svoje záujmy, bude na to doplácať,“ zdôraznil líder liberálov.
Únia podľa neho potrebuje hlbokú reformu inštitúcií a štruktúr. Pripomenul, že dnešná EÚ sa veľmi vzdialila pôvodnej myšlienke voľného toku ľudí, tovaru a služieb, teraz v nej prevláda „ regulačné šialenstvo a socializácia nákladov“. SaS podľa Sulíka ako jediná otvára tieto témy a chce ochraňovať slovenské záujmy.
Liberáli budú presadzovať zrušenie nezmyselných regulácií a odmietajú spoločné ručenie za vklady v bankách. „Nezodpovedné štáty a banky nemôžu prežívať z peňazí daňovníkov iných štátov,“ konštatoval líder eurokandidátky Ján Oravec. Liberáli rovnako dôrazne odmietajú harmonizáciu daní, budú so všetkou rozhodnosťou obhajovať potrebu zachovania daňovej konkurencie. SaS bude rovnako presadzovať, aby sa EÚ vrátila k zrovnoprávneniu poskytovania dotácií poľnohospodárom v jednotlivých štátoch, zároveň bude spolupracovať so všetkými, ktorí sa usilujú o prechod poľnohospodárstva v EÚ na fungovanie bez dotácií. Liberáli sa podľa Oravca vo volebnom programe zasadzujú aj za zrušenie neprimeraných výhod zamestnancov európskych inštitúcií a za jedno sídlo Európskeho parlamentu, ktorý dnes zasadá v Bruseli a v Štrasburgu.
Voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku uskutočnia v máji 2014.