BRATISLAVA - Daňoví podvodníci sa v poslednom mesiaci začali mobilizovať. Podľa údajov ministerstva financií požiadali subjekty v novembri o vyplatenie nadmerných odpočtov na dani z pridanej hodnoty (DPH) v dvojnásobnej výške oproti ostatným mesiacom tohto roka. A to práve na takých komoditách, ktoré nesú znaky podvodného konania.
"V novembri ide o sumu 50 mil. eur. Ak by mal tento trend pri dani z pridanej hodnoty pokračovať ešte v decembri a v januári za starých legislatívnych podmienok, tak by tá suma mohla narásť s tými znakmi podvodného správania na 150 až 200 mil. eur," uviedol v sobotu na tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír.
Minister financií ďalej podotkol, že rezort očakával reakciu niektorých skupín podnikateľov, ktorí zvykli benefitovať z daňových podvodov. Finančná správa si tak podľa neho na mesačnej báze vytvára rizikový profil podnikateľskej obce, ktorá si nárokuje nadmerný odpočet. "My sme predpokladali, že tak, ako sa bude blížiť koniec roka a zavedenie nových opatrení, ktoré zásadne znížia možnosť podvodných nadmerných odpočtov, tak sa zvýši aj snaha týchto kvázipodnikateľov ešte si nejakým spôsobom cucnúť zo štátneho rozpočtu," povedal Peter Kažimír.
Podľa ministra vnútra Róberta Kaliňáka prináša spolupráca ministerstva financií, osobitne finančnej správy, a ministerstva vnútra spolu s generálnou prokuratúrou zásadný efekt. "Celková suma s ktorou pracovala daňová kobra v uplynulom roku bola viac ako 1 mld. eur ako následku v trestnom konaní. Suma 850 mil. bola v rámci neštátneho majetku, 171 mil. bolo na samotnej dani z príjmov. Čo je asi najpodstatnejšie, viac ako 90 mil. vlastne bolo zachránených," informoval Kaliňák.
Boj s daňovými únikmi pre rezort vnútra podľa Kaliňáka znamená navýšenie a väčšiu koncentráciu síl a prostriedkov. "Celkovo môžem povedať, že už takmer 500 príslušníkov policajného zboru sa priamo podieľa na boji s daňovými únikmi," pripomenul minister vnútra. Boj s daňovými únikmi sa tak preniesol aj na úroveň regiónov a operatívne údaje sú zbierané z tých najspodnejších miest. Boj proti daňovým únikom je podľa neho najefektívnejší spôsob ako vylepšiť štátny rozpočet a na druhej stráne zabrániť tým, ktorí nechcú len oberať štát, ale oberať aj ostatných občanov.
Zvýšená rizikovosť uplatnených nadmerných odpočtov podľa prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho jednoznačne ukazuje, že sa jedná o klasické komodity, pri ktorých sa najčastejšie vyskytujú podvody na DPH. Finančnej správe v tom pomáha aj zber dát a použitie analytických modulov.
"Jedná sa predovšetkým o obilniny a jedná sa o stavebníctvo. Je zaujímavé, že ide takisto o výrobu energie z alternatívnych zdrojov. Z tohto je možné vyvodiť, že to má priamu súvislosť s očakávaným zavedením nových opatrení, či je to kontrolný výkaz DPH alebo zmena platenia DPH v konkrétnych komoditách," povedal Imrecze.
Zmena platenia DPH pri niektorých komoditách je podľa neho ošetrená takzvanou reverse charge. To znamená, že platenie daňovej povinnosti sa prenáša na posledný subjekt v reťazci, ktorý predáva konečnému spotrebiteľovi. V reťazci je tak zamedzené uplatniť si nadmerný odpočet. Nový systém platenia dane by sa tak mal týkať obilnín, ktoré sa ešte delia na podskupiny, stavebná oceľ, mobilné telefóny a iné zariadenia, ktoré využívajú GSM komunikáciu.
Tohtoročné zlepšenie výberu daní zlepšuje podľa ministra financií aj komfort do roku 2014. Ako ďalej povedal Kažimír, práve vďaka boju s daňovými únikmi tak vláda nemusela prijímať ťažké opatrenia, ktoré by obmedzovali ekonomický rast alebo životnú úroveň ľudí. "Aj vďaka týmto peniazom môžeme konštatovať, že sme splnili ciele, ktoré sme si stanovili a že deficit skončí pod 3 % HDP," povedal Kažimír.