BRATISLAVA – Premiér Robert Fico výrokmi o EÚ podľa podpredsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Ivana Štefanca (SDKÚ-DS) kritizuje samého seba.
Ako povedal Štefanec, výroky Fica sú zarážajúce, pretože hovoriť, že EÚ je zahľadená do seba, je do neba volajúci nezmysel. „Slovensko je predsa súčasťou EÚ. Premiér má spoluzodpovednosť za vývoj únie, aké pravidlá sa prijímajú, aké podmienky pre život sa vytvárajú. Slovensko sa nemôže zbavovať tejto spoluzodpovednosti. Sme členom únie. Kritika EÚ je v konečnom dôsledku kritikou Fica za jeho pasívny postoj na európskej pôde,“ zdôraznil Štefanec.
Fico si podľa Štefanca zvolil postoj, že vo všetkom súhlasí s tým, čo príde zvonku a takýto postoj sa nám môže vypomstiť. Zdôraznil, že potrebujeme mať jasnú predstavu o tom, kde chceme mať Slovensko a ako spolutvoriť európske pravidlá. „Vláda sa doma bije do pŕs aká je únia zlá, ale na európskych summitoch neotvorí ústa. Ficove výroky sú preto kritikou samého seba a jeho neschopnosti presadzovať riešenia na európskej pôde,“ vyhlásil.
Ficove slová o Ukrajine sú podľa Štefanca ešte znepokojujúcejšie, pretože stavať rozhodnutie predstaviteľov ukrajinského ľudu, k cene plynu, je zvrátené. Rozhodnutie o európskej perspektíve Ukrajiny je legitímne rozhodnutie predstaviteľov Ukrajiny, ale doteraz bolo podľa Štefanca jasným stanoviskom Slovenska, že podporujeme Ukrajinu ako nášho suseda na jeho eurointegračnej ceste.
„Týmto Fico vyjadril nedôveru ministrovi Lajčákovi, ktorý dlhodobo reprezentuje stabilný postoj vlády na podporu Ukrajiny k jej eurointegračnej ambícii,“ dodal.
Na margo nepodpísania asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode medzi Ukrajinou a EÚ premiér Fico povedal, že EÚ je do seba tak zamilovaná, že je presvedčená o tom, že nič lepšie na svete neexistuje. Členstvo v únii nie je podľa Fica predpísané náboženstvom, každá krajina sa teda môže dobrovoľne rozhodnúť, či do EÚ vstúpi, alebo nevstúpi. Podľa premiéra Fica každá krajina má právo sa rozhodnúť, ako sa bude správať vo významných strategických otázkach.
"Myslím si, že mala byť podpísaná dohoda medzi Európskou úniou a Ukrajinou," uviedol Fico s tým, že teraz by si hlavní lídri EÚ nebúchali hlavu o stenu a nenariekali by, že prehrali nejaký súboj s niekým. Treba sa podľa neho pozrieť na to, aké ponuky kto dal, ale aj na zníženie ceny plynu pre Ukrajinu, objem pôžičky, ktorá bude poskytnutá z druhej strany, či na projekty, ktoré boli Ukrajine ponúknuté.
"Ukrajina sa jednoducho rozhodla, že pôjde inou cestou a ja teraz nebudem hodnotiť, to je vnútroštátna záležitosť," poznamenal premiér. "Nechajme každého, nech sa slobodne a suverénne rozhoduje, či niečo chce, alebo nie," dodal Robert Fico s tým, že mu bolo ľúto, že rozhodnutie, ktoré prišlo, bolo sprevádzané násilím, demonštráciami a ďalším rozkladom ťažko skúšanej Ukrajiny.
Ukrajinská vláda vo štvrtok 21. novembra dekrétom zastavila prípravy asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode medzi Ukrajinou a EÚ s tým, že toto rozhodnutie je v záujme národnej bezpečnosti krajiny. Kabinet tak rozhodol po zvážení všetkých dopadov podpisu dohôd s EÚ na obchodné vzťahy s Ruskom.
Kabinet navrhuje namiesto toho vytvorenie trojčlennej komisie pozostávajúcej z Ukrajiny, EÚ a Ruska, ktorá by sa mala zaoberať riešením ekonomických problémov medzi týmito krajinami. Ukrajina mala asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode podpísať s úniou na summite vo Vilniuse koncom novembra. Ukrajinský parlament však neschválil legislatívu umožňujúcu prepustenie väznenej expremiérky Julije Tymošenkovej na liečenie do zahraničia, čo bola podmienka EÚ.