BRATISLAVA - Ľudia, ktorí stratili slovenské občianstvo prijatím občianstva iného štátu, by mohli slovenský pas získať späť na budúci rok. Predpokladá to minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).
"Verím, že v priebehu budúceho roku to už bude všetko tak, ako má byť, aj s tým, aby všetci tí, ktorí o občianstvo prišli, podľa pravidiel nového zákona ho mohli spätne nadobudnúť," povedal Kaliňák.
Novela súčasného zákona o štátnom občianstve pripravila od 17. júla 2010 do 15. novembra 2013 o slovenský pas 668 ľudí. Minister Kaliňák nedávno informoval, že právnu normu má hotovú. Jeho rezort predpokladal, že by mohla ísť na rokovanie vlády do konca roka. Doteraz sa tak nestalo. Kaliňák neraz povedal, že predloženie novely závisí aj od medzinárodných inštitúcií, s ktorými o nej rezort vnútra diskutuje. "Čakáme na vyjadrenie medzinárodných inštitúcií, chceli sme byť korektní," uviedol Kaliňák.
Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Od 17. júla 2010 do 15. novembra pripravil tento zákon o slovenské občianstvo 668 ľudí.
Počas uplynulých troch rokov sa objavilo niekoľko pokusov o úpravu tohto zákona, ani jeden však neuspel. Kaliňák avizoval, že vďaka jeho pripravenej norme by už ľudia neprichádzali o slovenské občianstvo, ak príjmu iné. Tí, ktorí oň prišli pre súčasný zákon, by ho mohli získať späť. Minister priznal, že podmienky straty a navrátenia slovenského štátneho občianstva by mali byť podobné ako tie, ktoré sa už v parlamente objavili v poslaneckom návrhu. Opozičný návrh bol podľa neho iba 20 percent z toho, čo má pripravené ministerstvo.
Doposiaľ poslednú novelu zákona, ktorá však neprešla, predložil v máji Daniel Lipšic s Janou Žitňanskou (obaja nezaradení). Navrhovali, aby slovenský pas získali späť tí, ktorí prijali cudzie občianstvo v štáte, v ktorom mali v tom čase "povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt najmenej šesť mesiacov". Žiadateľ ďalej nemal mať v čase prijatia cudzieho občianstva trvalý pobyt na Slovensku. Poslanci tiež zavádzali výnimky, ktoré mali umožniť ľuďom prijať cudzie občianstvo a neprísť tým o slovenské.
Súčasná právna norma je na Ústavnom súde SR. Skupina poslancov Národnej rady SR, ktorú vedie Gábor Gál (Most-Híd), namieta, že ustanovenie zákona hovoriace o strate štátneho občianstva SR tým, že občan prijme štátne občianstvo iného štátu, je v rozpore s Ústavou SR.