WASHINGTON/BRATISLAVA - Predsedu vlády SR Roberta Fica prijal vo Washingtone americký prezident Barack Obama a viceprezident Joe Biden. Stretnutie v Bielom dome trvalo hodinu.
Obama a Fico konštatovali, že partnerstvo USA so Slovenskom je založené na spoločných demokratických hodnotách a princípoch. Premiér pripomenul rozhodujúcu úlohu Spojených štátov v procese demokratických zmien v strednej Európe, ktoré sa začali pred vyše 20 rokmi.
Diskusia s Bidenom sa týkala operácie ISAF v Afganistane vrátane angažovania sa Slovenska v krajine aj po roku 2014, kedy má odtiaľ odísť väčšina medzinárodných vojenských jednotiek. Ako po stretnutí zdôraznil Fico, účasť SR v tejto vojenskej misii robí krajine dobré meno. "Sme pripravení pomáhať v tréningu afganským ozbrojeným silám a svoju prítomnosť budeme koordinovať so všetkými ostatnými krajinami, ktoré sú v Afganistane prítomné," avizoval.
Hovorilo sa aj o pokroku, ktorý sa podarilo dosiahnuť v procese likvidácie chemických zbraní Sýrie, pričom premiér potvrdil pripravenosť Slovenska pomôcť pri tomto procese. Fico zdôraznil význam regionálnej koordinácie medzi krajinami Vyšehradskej štvorky, ktorej prínos v rámci Európskej únie neustále rastie.
S viceprezidentom sa zhodli tiež na potrebe vytvárania nových pracovných príležitostí a podpory ekonomického rastu na oboch brehoch Atlantiku prostredníctvom pripravovanej obchodnej dohody medzi EÚ a Spojenými štátmi.
"Zaujímal ich stav slovenskej ekonomiky. Sú však presvedčení, že treba viac investovať ako iba škrtiť. Táto politika je rozdielna v USA a EÚ, čo treba rešpektovať," poznamenal Fico.
V rozhovore neobišli ani škandál s odpočúvaním americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA). Ako dodal slovenský premiér, táto téma sa otvorila predovšetkým vo vzťahu vzájomnej dôvery medzi USA a EÚ. "Navrhli sme, aby sa eliminovali dôsledky tohto škandálu, aby sa čo najskôr uskutočnil summit na úrovni Spojených štátov a únie a našiel model ako vyriešiť otázku vzájomného odpočúvania sa," ozrejmil s tým, že detailne nepreberali, ktorá krajina bola predmetom odpočúvania a ktorá nie.
Slovensko by okrem tohto summitu privítalo aj čo najrýchlejšie podpísanie obchodnej dohody. Fico ju považuje za neuveriteľne výhodnú pre obe strany, ale predovšetkým pre Slovensko, ktoré je exportne zamerané.
Spolu s premiérom sa stretnutia zúčastnili aj ministri vnútra Robert Kaliňák a zahraničných vecí Miroslav Lajčák. "Ponúkli sme obrovské skúsenosti nášho diplomatického zboru z prostredia západného Balkánu a Východného partnerstva. Som veľmi rád, že pozorne počúvali názory, ktoré prezentoval Miroslav Lajčák," dodal Fico.
Fico: Pracovná cesta vo Washingtone bola odrazom dôveryhodnosti Slovenska
"Tá sa prejavuje tým, že sme schopní sa stretnúť nielen so západnými partnermi, ale aj s predstaviteľmi Ruska či Číny. Lebo to sú tiež krajiny, ktoré SR nemôže v žiadnom prípade zanedbávať," uviedol po rokovaní Fico. Spolu s ním sa ho zúčastnili aj ministri vnútra Robert Kaliňák a zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Ako poznamenal premiér, ide o návštevu, ktorá splnila všetky očakávania. "Ideme ďalej v spolupráci, sme strategickí partneri. Máme záujem na vzájomne výhodných vzťahoch so Spojenými štátmi a toto pracovné stretnutie takéto vzťahy a ich kvalitu potvrdilo," podčiarkol s tým, že sa v rozhovoroch sústredili predovšetkým na témy bilaterálnej spolupráce medzi USA a SR. "Tu vidíme veľký priestor predovšetkým v príleve nových investorov," ozrejmil.
Na novinársku otázku, čo robí Slovensko pre udržanie záujmu amerických investorov pôsobiť v krajine, Fico reagoval, že to záleží nielen na dobrom podnikateľskom prostredí, ale aj na celkovej pokojnej atmosfére. "Sme stabilná krajina z hľadiska politického, ekonomického a sociálneho. Sme vnímaní ako zaujímavá krajina pre zahraničné investície," zdôraznil.
Lídri hovorili aj o spolupráci v medzinárodných otázkach. Fico poznamenal, že Slovensko sa nepozerá iba na západ, keďže svet má štyri strany, pričom je dôležité rozvíjať dobré vzťahy so všetkými, ktorí o to majú záujem. "Keďže sme však boli vo Washingtone, kládli sme dôraz predovšetkým na transatlantické vzťahy," uzavrel premiér s tým, že na budúci rok pozval na návštevu Slovenska viceprezidenta Bidena.