BRATISLAVA – Diskusiou k novele zákona o pomoci v hmotnej núdzi, podľa ktorej má od začiatku budúceho roka základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 60,50 eura štát vyplácať len tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác aspoň 32 hodín, otvoria poslanci 7. deň 25. schôdze parlamentu. Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že mu takúto činnosť obec ponúkne.
Poslanci prerokujú aj novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní, podľa ktorej podmienkou pri rozšírení záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) už nemá byť súhlas zamestnávateľa, na ktorého sa má záväznosť kolektívnej zmluvy rozšíriť.
O návrhoch na rozšírenie záväznosti KZVS ako aj o pripomienkach zaslaných zamestnávateľmi by mala rozhodovať tripartitná komisia. Komisiu vymenuje a zriadi ministerstvo práce zo zástupcov ministerstva, zástupcov zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov a aj zástupcu Štatistického úradu SR.
"Úlohou komisie bude konať v súlade s verejným záujmom, dbať na dodržiavanie zákonom stanovených podmienok a objektívne posudzovať pripomienky zamestnávateľov, prípadne posudzovať aj iné podmienky, ktoré by mohli mať vplyv na rozšírenie, resp. nerozšírenie záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa," uviedlo ministerstvo práce. Po prerokovaní týchto bodov čaká plénum NR SR dvojica návrhov predložených rezortom vnútra.
Popoludní 25. schôdzu NR SR prerušia a poslanci od 13:00 budú rokovať na mimoriadne zvolanej 26. schôdzi o vyslovení nedôvery ministerke zdravotníctva Zuzane Zvolenskej.