BRATISLAVA - Vládny kabinet schválil dohodu týkajúcu sa výstavby plynovodu spájajúceho poľskú a slovenskú prepravnú sieť. Dohoda hovorí o spolupráci medzi Slovenskom a Poľskom pri príprave a výstavbe plynovodného prepojenia.
Strategickými investormi v tomto projekte bude slovenská spoločnosť Eustream a jej poľský kolega Gaz-System. Slovenská a poľská vláda sa v dohode napríklad zaväzujú, že budú investorom nápomocné pri ich snahe získať spolufinancovanie projektu z prostriedkov Európskej únie.
Dohoda taktiež hovorí o aktivitách potrebných pre realizáciu projektu a zakladá pracovnú skupinu, ktorá rozpracuje konkrétne formy spolupráce. Pracovná skupina zložená zo slovenských ako aj poľských zástupcov vytvorí mechanizmy spolupráce, pripraví systém výmeny informácií, monitoruje proces prípravy a realizácie projektu. Pracovná skupina bude musieť dvakrát do roka, koncom júna a koncom roka, predložiť správu o stave projektu. Na základe dohody schválenej slovenskou vládou by mali spoločnosti Eustream a Gaz-System do konca tohto roka informovať o harmonograme predinvestičných prác súvisiacich s projektom.
Na projekte výstavby slovensko-poľského plynovodu investori už minimálne dva roky pracujú. Zhruba pred rokom a pol si spoločnosti Eustream a Gaz-System vybrali dodávateľa na vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti. Víťazom tendra sa stala spoločnosť Gazoprojekt, ktorá na vypracovaní štúdii spolupracuje s poradenskou firmou Ernst & Young a so slovenskou spoločnosťou GasTech. Štúdia určí potrebné ekonomické náležitosti pre projekt poľsko-slovenského prepojenia a poskytne informácie o všeobecných, technických, ekonomických a environmentálnych podmienkach.
Štúdia uskutočniteľnosti sa bude skladať z dvoch analýz. Prvá z nich bude špecifikovať podnikateľské prostredie pre tento projekt. Druhá analýza sa bude týkať otázok spojených s realizáciou projektu a bude obsahovať napríklad podrobný technický popis, ekonomické predpoklady, identifikáciu nákladov, ekonomické analýzy, hodnotenie projektu v súvislosti s ochranou životného prostredia a potenciálny časový harmonogram realizácie projektu.
Začiatok výstavby plynovodného prepojenia zatiaľ nie je známy. “Začiatok výstavby, rovnako ako následné vyhlasovanie tendrov na dodávku stavby sú podmienené prijatím finálneho investičného rozhodnutia v obidvoch spoločnostiach. Toto rozhodnutie bude stanovené na základe záväzného záujmu účastníkov trhu o prepravné kapacity, ako aj výšky pridelenej dotácie z EÚ,“ uviedol hovorca firmy Eustream Vahram Chuguryan. Investori však predpokladajú, že plynovod by mohol začať s prevádzkou najskôr od začiatku roka 2019.
Poľsko-slovenské prepojenie, odhliadnuc od zabezpečenia prístupu k plynu na poľskom trhu vrátane LNG, môže v budúcnosti ponúknuť Slovensku možnosť získavať dodávky komodity z ložísk nekonvenčného plynu v Poľsku, napríklad zo zásob bridlicového plynu. “Projekt diverzifikuje plynárenské trasy a významným spôsobom prispeje k energetickej bezpečnosti Európy. Ďalšia cezhraničná kapacita tiež zvýši likviditu trhu s plynom a posilní hospodársku súťaž v regióne,“ konštatoval Chuguryan.
Projekt poľsko-slovenského prepojenia predstavuje vybudovanie nového cezhraničného prepojenia plynovodov, ktoré spojí tranzitné sústavy Poľska a Slovenska. Prepojenie, ktoré je súčasťou plánovaného Severojužného koridoru, diverzifikuje trasy plynovodov. Predpokladom pre vybudovanie Severojužného koridoru je pripojenie poľského LNG terminálu Świnoujście, s možným zdrojom dodávok z nórskeho pobrežia cez baltické potrubie, s plánovaným LNG terminálom na chorvátskom ostrove Krk.