BRATISLAVA – Rodinkárstvo na ministerstve pôdohospodárstva ani to, či pracovníčka sekretariátu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) Jana Halászová prichádza do styku s utajovanými skutočnosťami, poslanci v pléne riešiť nebudú.
Parlament totiž odmietol návrhy od Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO), ktorí tieto témy chceli zaradiť do programu 25. schôdze Národnej rady SR. Okrem ich návrhov neprešli ani požiadavky ďalších opozičných poslancov.
Tému rodinkárstva u ministra Ľubomíra Jahnátka (nominant Smeru-SD) chcel otvoriť v parlamente Ján Mičovský (OĽaNO). Žiadal, aby premiér Fico predložil správu o tom, ako chce zabrániť rozšíreniu "nebezpečného komjatického syndrómu pri obsadzovaní vysokých pozícií v štátnej správe". Obyčajní sa podľa neho domnievajú, že rodinkárstvo je "najhorším stupňom politických nominácií, ktoré spôsobujú výrazný úpadok pri riadiacich mechanizmoch uplatňovaných v štáte".
Pracovné zaradenie Halászovej a to, či dochádza do styku s utajovanými skutočnosťami, zaujíma Igora Hraška z OĽaNO. Žiadal tiež, aby premiér zverejnil jej plat a výšku odmien. Okrem toho navrhol, aby poslankyne Smeru-SD, ktoré boli podľa neho na "nákupnom výlete" v Petrohrade, tento výlet zaplatili zo svojho. Ani tento návrh Hraškovi neprešiel.
Neuspel ani Pavol Zajac z KDH, ktorý chcel, aby parlament zaviazal ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) predložiť na najbližšiu parlamentnú schôdzu správu o vyšetrovaní pádu mosta pri Kurimanoch. Branislav Škripek (OĽaNO) zas chcel od premiéra informácie o tom, ako mieni riešiť "bezmocnú situáciu zdravotných sestier". Neprešla ani požiadavka nezaradeného poslanca Alojza Hlinu, ktorý žiadal, aby minister Kaliňák priniesol do parlamentu správu, ako "Policajný zbor vyhodnocuje konanie niektorých nebankových subjektov z pohľadu toho, či ich konaním nedochádza k naplňovaniu trestného činu úžery".
Richard Vašečka z OĽaNO chcel od ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) informáciu o prijímaní strategických dokumentov presadzujúcich "gender ideológiu". Jeho kolega z klubu Mikuláš Huba zase požadoval od vlády napríklad komplexnú informáciu o stave prípravy Slovenska na predsedníctvo EÚ v roku 2016. Podpredseda Mosta-Híd Zsolt Simon okrem iného žiadal od vicepremiéra pre investície Ľubomíra Vážneho (Smer-SD) správu o pripravenosti na čerpanie eurofondov na obdobie 2014-2020 a od ministra Jahnátka zas správu stave dosiahnutých výsledkov pri rokovaní o Spoločnej poľnohospodárskej politike 2014-2020.