BRATISLAVA – Prenos mobilného čísla by mal byť podľa opozičného poslanca za SDKÚ-DS Miroslava Beblavého bez poplatku tak, ako je to v iných štátoch EÚ. Zároveň by podľa neho mali šéfovia regulačných úradov aj naďalej podliehať zákonu o konflikte záujmov a mali by prejsť výberovým konaním.
Toto sú hlavné pripomienky, ktoré Beblavý predložil k návrhu zákona o Úrade pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb a Dopravnom úrade a chcel by ich do neho zapracovať. Právnu normu pripravilo ministerstvo dopravy pod vedením Jána Počiatka (Smer-SD) a poslalo ju do medzirezortného pripomienkového konania.
"V súčasnosti má Telekomunikačný úrad ako vecne príslušný regulátor možnosť určiť maximálnu výšku tohto poplatku, no nevedno, či kvôli nezáujmu o ochranu spotrebiteľa, alebo kvôli lobingu operátorov tak doteraz neurobil," argumentoval Beblavý. Zároveň chce, aby šéfovia regulačných úradov naďalej podliehali zákonu o konflikte záujmov a boli vyberaní v rámci výberového konania.
V návrhu zákona chce rezort dopravy namiesto súčasných piatich regulačných úradov vytvoriť len dva. Zlúčením Telekomunikačného úradu a Poštového regulačného úradu má vzniknúť Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Zároveň sa má vytvoriť Dopravný úrad zriadený pre oblasť železničnej dopravy, civilného letectva a vnútrozemskej plavby. Ten vznikne zlúčením Úradu pre reguláciu železničnej dopravy, Leteckého úradu SR a Štátnej plavebnej správy.
Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb a tiež predsedu a podpredsedu Dopravného úradu. "Ak by bol návrh vlády schválený v súčasnej podobe, noví vrcholní úradníci by boli vyberaní politicky, schválením väčšinou v parlamente," opísal Beblavý.
Navrhuje preto, aby sa tieto posty obsadzovali verejným výberovým konaním a aby boli v zákone stanovené odborné požiadavky na zmienené posty. Ministerstvo dopravy uviedlo, že sa k týmto pripomienkam vyjadrí až potom, ako ich vyhodnotí.