BRATISLAVA - Viaceré samosprávne kraje porušujú ústavný zákon o konflikte záujmov, tvrdí to poslanec NR SR a predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý.
Komisie zastupiteľstiev samosprávnych krajov majú totiž povinnosť zverejňovať vybrané údaje o majetkových pomeroch funkcionárov na internetových stránkach, viaceré si túto povinnosť podľa zistení Beblavého neplnia. Poslanec vyzýva zastupiteľstvá tých samosprávnych krajov, ktoré ústavný zákon porušujú, aby bez zbytočného odkladu tento stav napravili.
Súčasne vyzýva kandidátov na poslancov do zastupiteľstiev samosprávnych krajov, aby sa vyjadrili, či sa v prípade zvolenia budú zasadzovať za to, aby k podobnej protiprávnej situácii nedochádzalo.
Beblavý vysvetľuje, že medzi verejných funkcionárov podľa zákona patria aj poslanci zastupiteľstiev samosprávnych krajov a ich predsedovia, podávajúci majetkové priznania komisiám svojich zastupiteľstiev každoročne do 31. marca. Komisie zastupiteľstiev samosprávnych krajov majú povinnosť vybrané údaje o majetkových pomeroch na internetových stránkach samosprávnych krajov zverejňovať. Rovnako tak robí napríklad aj výbor pre nezlučiteľnosť funkcií na internetovej stránke národnej rady.
"Zistili sme však, že túto povinnosť si väčšina samosprávnych krajov neplní a občania sa tak pred nadchádzajúcimi regionálnymi voľbami v zásade nemôžu dozvedieť podstatné údaje o majetku ľudí pôsobiacich v samosprávnych krajoch dnes," informuje Beblavý.
Najhoršie dopadol podľa Beblavého slov Trenčiansky samosprávny kraj. Ten na svojej internetovej stránke zverejňuje meno, priezvisko a dátum podania majetkového priznania funkcionárov. To znamená, že v zásade nezverejňuje nič z toho, čo by podľa uvedeného článku zverejňovať mal, tvrdí poslanec.
Naopak, Košický samosprávny kraj a Nitriansky samosprávny kraj si v tejto súvislosti plnia povinnosti tak, ako to ústavný zákon predpokladá. Bratislavský samosprávny kraj nemá zverejnené údaje v majetkových priznaniach dvoch poslancov Rudolfa Kusého a Miroslava Baxu.
Zverejňovanie uvedených údajov je problémom zastupiteľstiev, nie predsedov samosprávnych krajov, pretože je to práve komisia zastupiteľstva, ktorú ústavný zákon vo vzťahu k tejto povinnosti spomína, dodáva Beblavý.
Zastupiteľstvám za nedodržiavanie ústavného zákona nie je možné uložiť žiadnu pokutu ani inú sankciu okrem tej volebnej. Žiadne donucovacie právomoci nemá vo vzťahu k zastupiteľstvám ani parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.