TRENČÍN – Iniciatívu exministra obrany Ľubomíra Galka, ktorý zbieral podpisy na vyslovenie nedôvery súčasnému ministrovi obrany Martinovi Glváčovi pre kauzu údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby, označuje rezort obrany ako neopodstatnenú iniciatívu bez logiky.
Vnímajú to skôr ako pokus zviditeľniť roztrieštenú opozíciu, ktorá sa podľa komunikačného oddelenia ministerstva takýmto spôsobom snaží vytĺcť politický kapitál na zvýšenie svojich klesajúcich volebných preferencií. Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi obrany by mali predložiť do parlamentu v auguste.
Exminister obrany Ľubomír Galko začal podpisy za Glváčovo odvolávanie zbierať koncom mája po tom, ako minister obrany nepostavil mimo službu šéfa Vojenského spravodajstva Ľubomíra Skuhru. Podpisy Galkovi s výnimkou Zsolta Simona zo strany Most-Híd odmietli dať strany Ľudovej platformy. Pred víkendom mal Galko 25 podpisov, v piatok poslanec a predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic oznámil, že jeho skupina sa pripojí k iniciatíve exministra obrany.
„Treba pripomenúť, že medzi týmito opozičnými poslancami sú aj bývalí členovia vlády, ktorá preukázateľne sledovala a odpočúvala novinárov,“ uvádza vo svojom stanovisku komunikačný odbor ministerstva obrany
Kauzu podozrení o údajnom tunelovaní vojenskej rozviedky odštartovala tajná správa, ktorú anonymne dostal denník Sme. V máji vyvolala veľkú odozvu v médiách a bola dôvodom viacerých rokovaní kontrolného výboru parlamentu. Údajne hovorí o tom, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako súčasť organizovanej skupiny a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby. Dokument má 134 listov a zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko.
Súčasný minister obrany Martin Glváč už dávnejšie označil spis za mediálnu kačicu, fiktívnu konštrukciu, ktorá ohrozila záujmy štátu, fungovanie vojenského spravodajstva a životy jej príslušníkov v utajení. Podľa ministra je preukázateľné, že k žiadnemu tunelovaniu nedošlo. Predsedovi Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Martinovi Fedorovi sa prihlásili viacerí svedkovia, ktorí by chceli vypovedať v tejto kauze, pričom ide o bývalých vysokých funkcionárov služby. Jedným z nich je napríklad bývalý zástupca šéfa Vojenskej spravodajskej služby Vladimír Suchodolinský, ktorý tvrdí, že je autorom správy.