BRATISLAVA - Diskusiou o novele ústavného zákona, podľa ktorej by generálneho prokurátora volili občania v priamych voľbách z kvalifikovaných kandidátov na funkčné obdobie piatich rokov, ukončili poslanci 10. deň 19. schôdze parlamentu.
Návrh predložil do národnej rady nezaradený poslanec Daniel Lipšic. Voľby generálneho prokurátora by sa podľa jeho slov mohli spojiť napríklad s prezidentskými voľbami alebo eurovoľbami. "Sme presvedčení o tom, že občania by zvolili charakternejšieho, čestnejšieho a odvážnejšieho generálneho prokurátora, ako zvolí parlament, či minulý alebo dnešný," uviedol.
Lipšic zdôraznil, že ide o kľúčovú funkciu pre vymožiteľnosť práva, právny štát a pre to, aby na Slovensku nemali silní a bezohľadní taký vplyv, aký majú. "Na Slovensku je mnoho odvážnych, poctivých prokurátorov, ktorým sú kauzy odnímané, stíhanie je zastavované. Ak to chceme zmeniť, musí sa vymeniť generálny prokurátor," dodal Lipšic.
Voľba generálneho prokurátora by mala byť dvojkolová, podobná ako je v prezidentských voľbách, do druhého kola by postúpili dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. Aj preto by sa ušetrili peniaze, ak by sa voľby hlavy štátu a generálneho prokurátora konali spolu. Spôsob volieb, kandidatúry a predvolebnú kampaň generálneho prokurátora by mal určiť vykonávací zákon.
Uchádzači o funkciu generálneho prokurátora by museli splniť zákonom stanovené podmienky vzdelania a praxe. "Ale kritéria charakteru a odvahy, si myslím, vedia lepšie posúdiť ľudia ako poslanci v parlamente," dodal šéf NOVA. Pripomenul, že biele goliere alebo iné záujmové skupiny možno vedia zabezpečiť niekoľko hlasov v národnej rade, ale podporu miliónov voličov zabezpečiť nedokážu. Volebná kampaň na generálneho prokurátora by nemala byť politická, zákon by ju mal limitovať na verejné diskusie a internet.