BRATISLAVA – Ani po rokovaní Ľudovej platformy s rodičmi, pedagógmi a nezávislými odborníkmi o stave v školstve nie je isté, či Ľudová platforma navrhne odvolanie ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer-SD).
Povedali to dnes na tlačovej konferencii predstavitelia Ľudovej platformy s tým, že do konca leta plánujú predstaviť alternatívnu koncepciu reformy školstva.
"Z okrúhleho stola vzišli pre mňa dva závery. Jeden je, že minister Čaplovič za rok preukázal, že nevie byť prínosom pre slovenské školstvo a je načase, aby bol vymenený. Na druhej strane viacerí účastníci otvorili otázku, či s tvorbou alternatívy budeme odvolávať aj ministra. Či táto personálno-politická hra neodpúta pozornosť od obsahovej diskusie," povedal Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS.) Dodal však, že o návrhu na odvolávanie ministra rozhodujú vedenia strán.
Opozícia zároveň pripraví alternatívnu koncepciu reformy školstva, ktorú chce predložiť na verejnú diskusiu. "Myslím si, že ak takáto alternatívna koncepcia má byť kvalitná, tak to vyžaduje zhruba termín, ktorí si zhodou okolností vyžiadal od Národnej rady SR aj minister Čaplovič. On potreboval asi 3,5 mesiaca. Myslím si, že niekedy do konca leta budeme schopní to vypracovať," dodal Beblavý.
Ako ďalej uviedol, koncepcia by mala obsahovať konkrétne opatrenia, ktoré žiadali od ministra. "Nás k tvorbe tejto alternatívy núti postoj ministra, ktorý reálne odmieta akýkoľvek dialóg s opozíciou," povedal Beblavý s tým, že viackrát Čaploviča vyzvali na spoluprácu.
"Pri viacerých iných zákonoch sme mu povedali, že poďme si sadnúť za stôl, poďme nájsť nejaký kompromis. Minister to odmietol a žiadny významný pozmeňovaní návrh opozície nezapracoval," vysvetlil Beblavý. Podľa neho pokiaľ minister tento postoj nezmení, budú musieť naďalej predkladať nielen alternatívnu koncepciu, ale aj alternatívne návrhy zákonov do parlamentu.
Podľa predstaviteľov Ľudovej platformy Čaplovičova správa o stave školstva, ktorou sa bude 7. mája zaoberať školský parlamentný výbor, pomerne presne pomenúva súčasný stav školstva. "Obsahuje veľa cenných údajov a čísiel o situácii v školstve. Kde je však problém, je návrh riešení," povedal Beblavý. V správe podľa neho chýbajú akékoľvek konkrétne finančné záväzky vlády voči školstvu. "Bez týchto konkrétnych záväzkov nie je možné presadiť akékoľvek zlepšenie situácie v školstve, pretože nie je možné len z vnútorných rezerv rezortu školstva zlepšiť situáciu," dodal.
Taktiež je tu podľa Ľudovej platformy hrozba negatívnych krokov, ako napríklad návrh ukončiť slobodu výberu školy zo strany rodiča pre deti, či návrh, aby starostovia mohli priamo menovať a odvolávať riaditeľov škôl.
"Toto sú podľa nás dva nebezpečné návrhy, ktoré ukazujú to, že ministrovo myslenie smeruje skôr k monopolu, obmedzovaniu súťaže a posilňovaniu politicko-mocenských prvkov v školstve," dodal Beblavý. Ako ďalej povedal, na základe týchto výhrad správu ako celok hodnotia kriticky, aj keď priniesla cenné informácie. "Hlavne si myslíme, že z nej nevzíde významná, konkrétna zmena k lepšiemu pre školstvo," dodal Beblavý.