BRATISLAVA – Prvý ponovembrový šéf komunistickej strany a zať pohlavára bývalého režimu Vasiľa Biľaka Jozef Ševc sa má podľa našich informácií stať diplomatom, konkrétne honorárnym konzulom Arménskej republiky. Dopomôcť mu k tomu mali dobré vzťahy s touto bývalou krajinou Sovietskeho zväzu. Ševc by sa tak zaradil k ďalším konzulom, ktorí na Slovensku zastupujú cudzí štát. Väčšina z nich patrí skôr do skupiny bohatých podnikateľov.
„Nechcem to komentovať. Bol som oslovený ešte minulý rok, ale neviem, v akom je to štádiu,“ reagoval Ševc. Podľa našich informácií by mu mali z Jerevanu túto šťastnú novinu oznámiť už čoskoro.
Ševc nevylúčil však ani návrat do politiky. „Čas ukáže, všetko je možné,“ uviedol s tým, že mal aj iné ponuky. Na otázku, či zo Smeru iba prekvapene povedal: „Pán Boh, uchovaj.“
Naše poznatky z dobre informovaného zdroja sme si chceli overiť aj na arménskej ambasáde vo Viedni, nikto nám však nedvihol telefón. Ševc má podľa našich informácií dobré vzťahy s Arménskom už dlhodobo a bol aj iniciátor deklarácie Národnej rady, ktorá priznala genocídu arménskych ľudí.
Ministerstvo zahraničných vecí o vzniknutom konzuláte nevie. „Arménsko toho času nemá v SR zriadený honorárny konzulát a aktuálne ani neiniciovalo na úrovni Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR procedúru otvorenia honorárneho konzulátu v Slovenskej republike," reagoval Peter Susko z tlačového odboru.
Napriek tomu, že za svoje postavenie nedostávajú konzuli žiadny plat, môžu si užívať výhody diplomatického pasu. Keď cestujú do zahraničia, nemusia si robiť starosti s vízami či bezpečnostnými prehliadkami. Ich autá majú označenie CD, čo im uľahčuje parkovanie aj na miestach, ktoré sú pre bežného smrteľníka zakázané.
K tým známejším slovenským honorárnym konzulom patria alebo patrili napríklad podnikateľ a herec Andy Hryc, manžel bývalej Mečiarovej poradkyne Anny Nagyovej či podnikateľ Juraj Široký.