BRATISLAVA – Podľa nezaradeného poslanca Národnej rady (NR) SR Alojza Hlinu by bolo potrebné Správu o lesnom hospodárstve v SR za rok 2011 doplniť. Materiál predložil plénu minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD), no Hlina by mu ju rád vrátil na dopracovanie. Túto požiadavku dnes vzniesol vo forme procedurálneho návrhu v rozprave k tomuto bodu programu na úvod šiesteho rokovacieho dňa 14. schôdze NR SR.
"Pokiaľ chceme rokovať o správe, ktorá má nejaký význam, mala by zodpovedať skutočnosti," podotkol Hlina. V správe mu chýbal napríklad údaj o tom, kto spracoval osem miliónov kubíkov dreva, ktoré ostali na Slovensku. Nesedeli mu tiež údaje o dani z pridanej hodnoty, ktoré boli v správe uvedené.
Podľa poslankyne vládneho Smeru-SD sa však správa môže buď prijať, alebo neprijať, ale na dopracovanie ju nie je možné vrátiť. Nevie si preto predstaviť, ako si plénum poradí s týmto procedurálnym návrhom.
Dnes by mali poslanci hovoriť aj o návrhu novely zákona o elektronických komunikáciách z dielne poslancov za OĽaNO, podľa ktorého majú volajúci pri telefonátoch na audiotextové čísla vopred dostávať informáciu o cene hovoru. "Ľudia na číslo zavolajú, telefonujú istý čas bez toho, aby vedeli, koľko za hovor zaplatia. Po zmene budú operátori jednoznačne zaviazaní k tomu, aby pred spojením hovoru v telefóne zaznela informácia o tom, že ide o platenú službu a o cene hovoru za minútu," odôvodnil návrh jeden z predkladateľov Jozef Viskupič.
Audiotextové čísla majú zvýšenú tarifikáciu za minútu hovoru. Tá sa pohybuje na úrovni od 40 centov do 3 eur za minútu. Prostredníctvom týchto čísiel sa môžu ľudia napríklad hlásiť do súťaží, získavať informácie o dopravnej situácii či nechať si vyveštiť.
Na poslancov čaká aj návrh opozičného Mosta-Híd, ktorý žiada zrušiť možnosť pre poslancov mestského zastupiteľstva a poslancov zastupiteľstva samosprávneho kraja pôsobiť v štatutárnych orgánoch obchodných spoločností a iných právnických osôb s majetkovou účasťou obce a samosprávneho kraja. Návrhom novely ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, na ktorého presadenie je potrebných aspoň 90 hlasov, reagujú poslanci okrem iného na politickú korupciu.
Opozičný poslanec Martin Fecko (OĽaNO) zase chce, aby obce rozhodovali o chove a držbe všetkých druhov nebezpečných živočíchov, nielen o niektorých. Navrhuje to v novele zákona o veterinárnej starostlivosti. Právnou normou chce teda rozšíriť súčasné právomoci obecných zastupiteľstiev. Tie dnes podľa Fecka udeľujú súhlas na chov a držbu len niektorých druhov, napríklad šeliem či pandy veľkej. "Ale nevyžaduje sa pri chove alebo držbe jedovatých pavúkov, obojživelníkov, parýb alebo plazov," upozornil Fecko.
Poslanci vládneho Smeru-SD chcú dať obciam na Slovensku priestor na vlastné rozhodnutie, akým spôsobom si určia časové a priestorové obmedzenia podávania či požívania alkoholických nápojov na verejných priestranstvách. Pätica poslancov Smeru-SD upozorňuje, že podľa súčasnej právnej úpravy je obec v nejasnej pozícii, do akej miery môže požívanie alkoholických nápojov na verejne prístupných miestach obmedziť na určitý čas alebo na určitom mieste. Súčasný právny stav tiež neumožňuje obmedzenie na dobu neurčitú nepretržite počas celého roka a na miestach vymedzených obcou všeobecne záväzným nariadením (VZN).