BRATISLAVA – Rokovania o možnom predaji slovenských prebytočných emisných kvót jednotiek AAU (skleníkového plynu CO2), o ktoré prejavilo záujem Španielsko a Rakúsko, by podľa odhadu šéfa envirorezortu Petra Žigu (Smer-SD) mohli trvať ešte pár mesiacov.
„Máme ešte nejaké tri štyri mesiace, to nie je veľmi jednoduchá záležitosť,“ uviedol minister. Teraz už rokovania prešli do fázy technických rozhovorov. „Ak dôjde k obchodu, akým spôsobom sa bude využívať zelená schéma, do akých oblastí pôjde,“ vysvetlil podstatu súčasných rokovaní Žiga. Pripomenul, že rokovania nie sú dvojstranné, zúčastňuje sa na nich aj Európska banka pre obnovu a rozvoj.
Táto schéma by mohla byť podľa Žigu podobná tomu, ako Slovensko využívalo prostriedky z projektu SLOVSEFF - úverovej linky na podporu rozvoja energetickej efektívnosti a obnoviteľných zdrojov na Slovensku, ktorú zriadila Európska banka pre obnovu a rozvoj v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR. Využívali sa tam prostriedky z Medzinárodného podporného fondu na odstavenie atómovej elektrárne V1 v Bohuniciach. Peniaze išli aj na alternatívne zdroje, zatepľovanie. Podľa Žigu prichádza do úvahy aj obstaranie autobusov na plyn.
Slovensko môže predať 27 miliónov nepoužitých priznaných jednotiek podľa Kjótskeho protokolu . Vláda koncom novembra minulého roka splnomocnila ministra životného prostredia, aby viedol rokovania a uzavrel zmluvu s vybraným záujemcom za podmienky vzájomnej výhodnosti obchodu. Prvou alternatívou je, že celý objem by išiel Španielskemu kráľovstvu alebo by sme predali 22 miliónov jednotiek Španielsku a päť miliónov jednotiek Rakúsku. Žiga začiatkom novembra informoval, že rokujú s oboma spomenutými krajinami a sú veľmi blízko dohode so španielskou vládou. Minister ani vtedy, ani dnes, nekonkretizoval cenu, o ktorej rokovali.