BRATISLAVA - Podľa predsedu opozičnej SDKÚ-DS Pavla Freša sa už ukázalo, že tvrdenia Smeru-SD o dopadoch konsolidácie na občanov neboli pravdivé. Predstavitelia vládnej strany totiž tvrdili, že úsporné opatrenia sa nedotknú bežných ľudí, ale len nadpriemerne zarábajúcich.
"Až 80 % sa prenáša na plecia ľudí, ktorí vyrábajú a tvoria a len 20 % tvorí to, čo je vlastne úspora štátu samého na sebe," povedal dnes na tlačovej konferencii v Bratislave na margo dopadu konsolidačných opatrení Frešo.
Celkové konsolidačné úsilie vlády vo výške 1,137 miliardy eur sa podľa SDKÚ-DS dotkne v tomto roku každého občana Slovenska sumou 210 eur. Opatrenia ľudia pocítia prostredníctvom zníženia štátneho príspevku na sporenie v 2. dôchodkovom pilieri, zvýšenia daní, odvodov a poplatkov, či zavedenia odvodov pre dohodárov. "Takisto sa zhorší situácia pracovníkom, ktorí používajú odpočítateľné položky," skonštatoval Štefanec. Do možných dopadov SDKÚ-DS zarátala aj odhadované príjmy štátu, ktoré budú plynúť z vystúpenia sporiteľov z 2. dôchodkového piliera.
"Aj keď sme pozorne počúvali všeobecné nezmysly predstaviteľov SDKÚ-DS, opäť sme sa nedozvedeli, ako by oni konsolidovali verejné financie. Je šťastím pre Slovensko, že títo politici nenesú vládnu zodpovednosť," reagoval šéf tlačového odboru Úradu vlády SR Erik Tomáš.
Z oficiálnych štatistík podľa jeho slov jasne vyplýva, že len 12 % zamestnaných občanov pocíti vyššie dane a odvody. Zvyšnej časti verejnosti sa podľa jeho slov tieto opatrenia nedotknú. "Je to presne v súlade s predvolebnými sľubmi, že bremeno ozdravenia verejných financií ponesú banky, monopoly a bohatí ľudia," podotkol Tomáš.
Opozičná SDKÚ-DS však vládnym číslam neverí. Štefanec dnes vyzval všetkých občanov Slovenska, ktorých sa opatrenia vlády nedotkli, aby sa prihlásili prostredníctvom elektronickej pošty na emailovej adrese strany. "Radi spoznáme takého občana na Slovensku, ktorého sa nebudú dotýkať opatrenia socialistickej vlády," vyhlásil Štefanec.
Predstavitelia opozičnej strany dnes zverejnili aj 10 bodov, ktoré reprezentujú jej prístup voči verejným financiám a slovenskému ekonomickému prostrediu. Strana hlása napríklad zodpovedné hospodárenie s verejnými zdrojmi, reformu verejných výdavkov, transparentnosť či spravodlivejší sociálny systém a podporu nových pracovných miest. Jedným z bodov je aj nezvyšovanie priamych daní a odvodov i zvýšenie vymožiteľnosti práva.