BRATISLAVA - Policajti a vojaci by si mali od mája odvádzať na výsluhový dôchodok viac. Takisto si budú musieť dlhšie počkať, kým im naň vznikne nárok. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú na dnešnom rokovaní odsúhlasila vláda. Legislatíva má pomôcť vyriešiť hlavne deficitný stav osobitných účtov, z ktorých sa vyplácajú výsluhové dôchodky. Novelizovaný zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. mája 2013.
Policajti a vojaci majú podľa novely odvádzať zo služobných príjmov odvod na výsluhový dôchodok vo výške sedem percent, v súčasnosti je to päť percent. Zároveň má viac odvádzať na výsluhový dôchodok aj služobný úrad, a to 20 percent namiesto súčasných 17.
Nárok na výsluhový dôchodok sa v prípade schválenia novely parlamentom zvýši z doterajších 15 na 25 rokov služby. V prechodnom období však bude tento nárok odstupňovaný. Tým policajtom a vojakom, ktorí do dňa účinnosti novely neodslúžia 15 rokov, sa nárok na výsluhový dôchodkov predĺži postupne každý rok o jeden rok až na 25 rokov, podľa toho, koľko už odslúžili. Napríklad policajt, ktorý odslúžil 14 rokov, získa nárok na výsluhový dôchodok po 16. roku služby a pod. Novelou sa mení aj výmera výsluhového dôchodku.
Zvyšuje sa tiež doba nároku na odchodné. Po novom to bude 13 rokov namiesto terajších piatich, pričom zmena sa dotkne novoprijatých policajtov a vojakov. Po novom sa má odchodné aj zdaňovať. Výnimku tvoria prípady, ak v čase vzniku nároku na odchodné bolo odchodné oslobodené od dane.
Doba služby potrebná pre vznik nároku na výsluhový príspevok sa má tiež postupne predlžovať rovnakým systémom ako pri výsluhovom dôchodku. Z doterajších piatich rokov sa postupne zvýši na desať rokov. Novela tiež spresňuje mechanizmus poskytovania dávok nemocenského zabezpečenia, mení sa tiež mechanizmus zvyšovania dôchodkov z výsluhového zabezpečenia v nadväznosti na mechanizmus dôchodkových dávok v civilnej sfére a dopĺňajú sa ustanovenia o poskytovaní kúpeľnej starostlivosti.