BRATISLAVA - Zvyšovanie daní a odvodov z príjmu je podľa poslanca Národnej rady SR a člena parlamentného výboru pre financie a rozpočet Ivana Švejnu (Most-Híd) demotivujúce. Povedal to dnes v relácii RTVS - Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu (SRo).
Taktiež zvýšenie zdravotných odvodov demotivuje malých podnikateľov, ktorí sa nebudú tým pádom priznávať k zisku. "Toto by som vôbec nezvyšoval. Daňové zaťaženie malých podnikateľov sa dotkne všetkých a reakcia bude negatívna. Úplne by som to zrušil, pretože v najhoršom prípade budú ročne platiť zdravotné odvody 19 800 eur," uviedol Švejna.
Hlavnou výhradou k v súčasnosti v NR SR prerokovanému návrhu štátneho rozpočtu na rok 2013 podľa neho je, že vláda zásadným spôsobom mení platenie daní a odvodov a vlastne celý systém, čím mení motivácie platiť dane a odvody. Ak však dane podľa jeho slov zvýši príliš, ľudia si povedia, že to je moc a ich reakcia bude taká, že si budú hľadať optimalizačné cesty. "Ja tvrdím, že vláda bude mať problém naplniť plánované daňové príjmy, keďže eseročky budú platiť namiesto 19-percentnej dane 23 percent, dohodári prejdú na živnosť a podobne," povedal poslanec Ivan Švejna s tým, že najväčšou chybou vlády, čo sa týka vplyvu a verejných financií, je enormné zvýšenie zdravotných odvodov z dividend. "Ja som bol úplne proti ich zvýšeniu a vláda ich pritom zvýšila trojnásobne," dodal.
V súvislosti so zvyšovaním daní minister financií Peter Kažimír pripomenul, že zníženie štátneho deficitu pod tri percentá je našim medzinárodným záväzkom. "Mám obavy a viem, že rok 2013 bude veľmi ťažký, nemáme však inú možnosť. V roku 2013 sa k rozpočtu budeme vracať na týždňovej alebo mesačnej báze a musíme predovšetkým komunikovať so samosprávami," povedal v relácii šéf rezortu financií.
Tento rok je podľa jeho slov svedectvom o tom, že žiadne príjmy sa neplnia podľa rozpočtu a plánu, ako boli vypracované. "Oproti rozpočtu sa nám dane zošmykli o 700 miliónov eur v tomto roku. Keby sme založili ruky a správali sa ako niekto v roku 2010, kedy tlačili na pedál, od apríla by sme aj na strane výdavkov ten rozpočet na rok 2012 korigovali," poznamenal Kažimír. Zároveň dúfa, že výsledok nebude budúci rok ďaleko od cieľa, čo by pre neho znamenalo odmenu za veľké úsilie. "Situácia sa postupne vyvinula, no nie je jednoduchá. Udržanie trojpercentného deficitu je však možné dosiahnuť, bude však potrebné prijať ďalšie opatrenia na budúci rok, aby bol cieľ dosiahnutý," konštatoval bankový analytik Juraj Barta.