BRATISLAVA - Parlament nemožno žalovať za prijímanie zákonov. Vyplýva to z novely zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci, ktorú dnes schválil parlament.
"Aby nevznikali výkladové a aplikačné problémy v súvislosti s posúdením výsledku činnosti Národnej rady SR pri výkone jej pôsobnosti, výslovne sa ustanovuje, že výsledok činnosti Národnej rady SR normatívnej, všeobecne záväznej povahy nemôže byť posúdený ako nezákonné rozhodnutie," vysvetlili poslanci v spoločnej správe. Parlament v súčasnosti čelí viacerým žalobám za niektoré zo schválených zákonov, pričom oponenti sa domáhajú spolu odškodnenia v celkovej sume stoviek miliónov eur.
Právna norma spresňuje platnú úpravu, aby nedochádzalo k rozdielom vo výklade komplikujúcom proces uplatňovania zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci.
"Návrh zákona na dosiahnutie uvedených cieľov precizuje úpravu pôsobnosti orgánov konajúcich v mene štátu, dopĺňa úpravu nesprávneho úradného postupu, zavádza právnu úpravu náležitostí žiadosti o predbežné prerokovanie nároku a uplatňovanie trov konania podriaďuje zásade účelnosti vynaložených nákladov," uvádza sa v novele.
V konaniach o žalobách o náhradu škody majú súdy nejednotný prístup, o čom svedčia aj protichodné súdne rozhodnutia a nepredvídateľné kritériá na určenie výšky nemajetkovej ujmy. Navrhované ustanovenie zavádza vzájomnú závislosť medzi odškodnením osôb poškodených násilnými trestnými činmi priznávaným podľa osobitného predpisu na jednej strane a výškou nemajetkovej ujmy priznanej na základe zodpovednosti štátu za výkon verejnej moci na strane druhej.
Zavedenie princípu primeranosti k iným formám finančných kompenzácií spolu s ponechaním možnosti prihliadať na osobitosti jednotlivého prípadu umožňuje, aby výška náhrady na jednej strane nevytvárala priestor pre obohacovanie sa, ale na druhej strane umožňovala „spravodlivé zadosťučinenie“.
Právna norma podľa občianskeho združenia VIA IURIS oslabuje vyvodzovanie osobnej zodpovednosti za škodu voči verejným činiteľom. Zároveň, ak štát poškodí občana, ten sa po novele ťažšie domôže náhrady škody od štátu. Podľa novely ak štát spôsobí občanovi morálnu (nemajetkovú) ujmu, občan bude môcť od štátu vysúdiť odškodnenie maximálne 16 360 €.
Štátne orgány však môžu podľa združenia spôsobiť občanovi veľmi závažnú morálnu ujmu napríklad v prípade mučenia alebo neľudského zaobchádzania zo strany štátnych orgánov (napr. polície), mnohoročného neoprávneného väznenia osoby (tzv. justičný omyl), nezákonného zverejnenia informácií, ktoré drasticky zasahujú do práva na súkromie (napr. nezákonné zverejnenie informácií, že osoba trpí smrteľnou chorobou) alebo nezákonného odtajnenia totožnosti a bydliska utajeného svedka, čo spôsobí jeho ohrozenie na živote. Suma 16 360 eur môže byť podľa VIA IURIS príliš malá na odškodnenie takýchto porušení práv občanov.
Opoziční poslanci NR SR Martin Chren (SaS), Igor Hraško (OľaNO), Pavol Zajac (KDH) a Igor Štefanec v súlade s názorom združenia predložili pozmeňujúci návrh, aby nezodpovední politici a funkcionári platili za chyby pri výkone funkcie. Podľa nich, ak sa politik alebo iný verejný činiteľ dopustí chyby väčšinou za svoje zlé rozhodnutie, prípadne chamtivosť, nenesie podľa súčasnej legislatívy žiadnu osobnú zodpovednosť. Preto by mal niesť verejný funkcionár hmotnú zodpovednosť. Poslanci za vládny Smer-SD ich návrh zamietli.