BRATISLAVA – Naša ústava je dnes podľa poslanca NR SR Radoslava Procházku dokrkvaná a unavená. Ako povedal, ústava je vždy v takej kondícii, v akej je spoločenstvo, ktoré spravuje.
„Akokoľvek sa vrchnosť bude snažiť ústavu pre účely slávnostných príležitostí žehliť a parádiť, rešpekt jej to nevráti. Chýba jej totiž majestát a ten nebude mať, kým tu nebude panovať všeobecné presvedčenie, že je naozaj základným zákonom štátu, od ktorého niet vyššieho,“ vyhlásil Procházka. Podľa neho to už sa dnes, po všetkých čiastkových a občas aj účelových zmenách a po všetkých jej použitiach na lacné politické ciele, nedá dosiahnuť.
Čokoľvek sa dnes do ústavy doplní či zmení, bude podľa Procházku už len štopkaním narušeného tkaniva. „Vinu nesie celá politická trieda, ktorá si na ústavu nezvykla ako na najvyšší imperatív svojho konania, ale ako na prostriedok uspokojovania vlastných potrieb. Majestátna ústava musí byť základom spoločenskej zmluvy,“ zdôraznil s tým, že ak takú ústavu chceme, potrebujeme novú spoločenskú zmluvu, ktorá dá vzťahom medzi občanmi a štátom novú kvalitu.
Dvadsať rokov fungovania samostatného štátu, ktorý stojí na základnom pilieri najdôležitejšieho dokumentu – Ústavy SR prináša podľa podpredsedníčky NR SR Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD) snahy na zmeny tohto základného dokumentu – zákona. „Zmeny ústavy, či prijatie novej ústavy nesmú vytvoriť atmosféru politického súboja a rozdelenia spoločnosti,“ povedala dnes. Podľa nej oslavami Dňa Ústavy SR, ktorý je štátnym sviatkom, zvýrazňujeme význam prijatia tohto dokumentu. „Občania Slovenskej republiky vyjadrili záujem žiť v demokratickej, zvrchovanej a právnej republike. Preto je ústava, dokumentom postaveným na princípe národnom ale i občianskom. Tento princíp vyzdvihuje už jej preambula. Naša ústava slúži najmä našim občanom, je ich hlavnou zárukou práv a slobôd a zároveň hlavným symbolom štátu,“ povedala s tým, že jej zmysel je hlavne v tom, že nás vedie k mravnej a solidárnej forme spolužitia.